Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Tarpenkarsee
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Zvěř je zásadní problém lesa. Šelmy jsou vítány

FŽP ČZU

FŽP ČZU

Lesnictví a myslivost. Dvě navzájem prolínající se oblasti lidského zájmu rezonovaly v prosinci na setkání lesních odborníků na půdě Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity.
Diskuze se zúčastnilo několik desítek lidí, kteří si vyslechli lesního správce a člena Prosilva Bohemica Tomáše Foita a akademického pracovníka Ústavu lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky Tomáše Pospíšila. Do debaty se připojil také její moderátor vedoucí Katedry ekologie lesa Miroslav Svoboda.
 
„Vidím to spíš na krizi v lesnictví, než v lesích,“ řekl na úvod Pospíšil, který zároveň upozornil na vysoký počet majitelů lesa do jednoho hektaru. Těch je 201 tisíc a právě to může být jedním z problémů v obnově lesa. Mnozí se majitelé se totiž o svůj les nestarají.
 
Dotkl se také tématu mysliveckých honiteb, které spravuje většinou někdo jiný než je majitel lesa. Dle jeho slov by bylo lepší, kdyby ten, kdo hospodaří v lese, měl zároveň na starosti myslivost i ochranu přírody. Jen tak lze sladit vše dohromady a nepřicházet tak zbytečně o peníze nadměrně investované třeba do oplocenek. Majitel lesa a honitby by si totiž pohlídal, aby mu zvěř nepřerostla přes hlavu. Změny v mysliveckém zákoně jsou podle něj nedostatečné.
 
Zvěř je zásadní problém v obnově lesa. Myslivecké tradice musí jít stranou jinak to nepůjde. Šelmy jsou vítány,“ konstatoval lesník a myslivec Foit. Podle něj je myslivost koníčkem, ale je důležité se rozhodnout, co je cílem společnosti. Zda lesnictví nebo myslivost. „Lovy musí být vysoké, musíme rezignovat na zisky,“ doplnil Foit.
 
Na les je podle něj nutné hledět jako na ekosystém a maximálně využít tvořivých sil přírody. Doporučil opustit taxační veličinu  věk porostu, omezit holiny a plošné mýcení našich lesů. Pospíšil k tomu doplnil, že lesníci nedostávají takové dotace jako zemědělství, ale očekávají se od nich zisky. „Zemědělec by měl dostat dotace za přidanou hodnotu, ne jen za plochu oseté půdy,“ podotkl Pospíšil.
 
Upozornil zároveň, že ve Švýcarsku, kde byli na exkurzi, bude vítězem klimatické změny dub. Ten tam však nesázejí, nýbrž se obnovuje přirozeným zmlazením.
15.12.2019 14:38:36
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one