Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Zřícenina kaple na Kokořínsku připomíná místo spiknutí poddaných a podlé vraždy

Spiknutí se odehrálo na kupecké cestě na místě Hraběcí kaple.
Spiknutí se odehrálo na kupecké cestě na místě Hraběcí kaple.
Temná loupežnická jeskyně, vytesaná kaple nebo had, ale i místo činu dávné vraždy jednoho hraběte, kterého neměli rádi jeho poddaní. I tak by se dal popsat výlet podzimním lesem na Kokořínsku.
Putování začneme v malé obci na břehu Labe v Liběchově. Abyste nepřišli o historický zážitek, můžete se zastavit u místního zámku, který byl barokně upraven na začátku 18. století. Prohlédnout si jej lze pouze z venku. K dispozici je také park se sochami F. M. Brauna a I. F. Platzera. Malá obec má dva kostely, starší kostel sv. Ducha, který se tyčí nad vsí, z konce 17. století a novější svatého Havla. K prvně jmenovanému vede křížová cesta se 14 výklenkovými kaplemi z roku 1780. Podívat se však můžete k řece, která je malebná sama o sobě.

Cesta z Liběchova vede po modré značce přes pole do lesa. Rozevře se před vámi zemědělská krajina v pozadí obklopená bohatým lesem, ale také krajina průmyslová. Po levé straně totiž oblast „zkrášluje“ elektrárna Mělník. Je proto lepší rychle zapadnout do lesa směrem k vytesané kapli svaté Máří Magdalény.

Vytesal ji v roce 1845 zakladatel moderního českého sochařství Václav Levý z jednoho kusu skály. Dodnes jsou na oltáři patrné zbytky kolorovací malby. Stejně jako jiné umělecké výtvory v pískovci nejen na Kokořínsku je i tato značně zohyzděna vandaly, kteří ryjí do skal všelijaká prapodivná slova.

Ohrožené žábronožky 

Pohodlná cesta lesem je obklopená listím buků, dubů i habrů a vytváří tak dokonalý koberec, který by mohl posloužit proslulým arabským výrobcům koberců. O místní zajímavosti informuje cedule CHKO Kokořínsko, která praví o loužích na lesních stezkách. Jsou to jediné vodní plochy, poněvadž oblast je chudá na vodní toky. A v těchto periodických tůních žijí kriticky ohrožené žábronožky letní, což je korýš do velikosti dvou centimetrů. Při naší listopadové návštěvě zde bylo louží až až.

O kus dál jsou další Levého skalní reliéfy, tentokrát vytesané hlavy a jeskyně Harfenice podle dívky s harfou. V jeskyni se lze schovat před deštěm nebo si tam jen tak odpočinout. Sochy připomínají dávné stavby egyptských faraonů a králů. O pár metrů dál je devítimetrová socha hada a nad ním už hůře viditelná sekera, která jej měla přeseknout. Za zmínku stojí také hlava sfingy, jež je u cesty.

Pakliže jste hráči geocachingu, zavede vás hra do Žabí jeskyně. A proč žabí? Nu, protože do jeskyně se vejdete akorát ležmo. Za to si můžete zkusit plazení a proplazit se několikametrovou dírou skrz na skrz, nedoporučujeme však klaustrofobikům.

K Žabí jeskyni se dostanete po žluté, která vede od hada. Další cesta je poněkud nudnější a bezbarvá, jelikož procházíme borovicovým lesem. Vítr si znamenitě pohrává s korunami stromů, a tak typický šum bubnuje do kroků. Zanedlouho jsme u odbočky k jeskyni Mordloch a Sedmi chlebů.

Bizarní název Sedm chlebů nese skalní útvar věžovitého typu, který připomíná sedm na sebe naskládaných chlebů. Za výtvor může příroda ne Václav Levý, předpokládejme proto, že za pár desítek let bude ze sedmi chlebů jen pět, pak tři až nezbude chléb žádný.

Vražedná díra 

Jeskyně Mordloch neboli Vražedná díra je legendou opředené místo, kde během třicetileté války žili loupežníci. Zlikvidováni byli až po zásahu majitelů panství. Lidové vyprávění uvádí, že zde žil loupežník Štětka, který bohatým bral a chudým dával. Vzhledem k nedaleké staré kupecké cestě to není nijak nemožné. V jeskyni poté žil údajně nějaký poustevník, jenž tady také zemřel. Že je v ní živo i ve 21. století, dokazuje dvouposchoďová postel a ohniště.

U oné kupecké stezky stojí dvě kaple, které jsou názorným příkladem péče o kulturní památky. Zatímco z Hraběcí kaple zbyly otlučené kamenné kvádry s náznaky oken a zarostlou střechou, Mariánská kaple o kus dál září bílou barvou a je radost na ní pohledět. Z cedule se dozvídáme, že vznikla na konci 18. století na místě božích muk, které jsou patrné na jedné zdi. Opravena byla v roce 1990. Proč však nebyla opravena také Hraběcí kaple, která je už spíš zřícenina, ovšem jasné není.

Hraběcí kaple má ovšem zajímavou historii. V roce 1720 zde byl poddanými, kteří nesnesli jeho kruté zacházení, zavražděn hrabě Jan Vratislav Clary, který jel tudy kočárem do Snědovic. Spiknutí vedl kuchař. Pachatelé byli kromě kuchaře dopadeni a potrestáni. Dcera hraběte dala na místě vraždy postavit právě tuto kapli. Některé prameny rovněž uvádějí, že je pod kaplí pohřbena manželka hraběte, která na mord měla mít vliv.

Krátký podzimní výlet se tím nachýlil do svého konce. Z lesa vede cesta do Stračí s kaplí sv. Jana a Pavla, kde kdysi trůnila soška Madonny. Odtud je to už jen kousek na nádraží ve Štětí, krásných 12 kilometrů lze pohodlně zvládnout s dětmi nebo na kole.

Vytesaná kaple sv. Máří Magdalény
Vytesaná kaple sv. Máří Magdalény
Jeskyně Harfenice
Jeskyně Harfenice
Sedm chlebů
Sedm chlebů
Jeskyně Mordloch, kde se schovávali loupežníci.
Jeskyně Mordloch, kde se schovávali loupežníci.
12.10.2018 20:47:37
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one