Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Zimní putování v Jizerských horách: Boudy, vodopád i protržená přehrada

Protržená přehrada
Protržená přehrada
Hory v zimě jsou především rájem pro lyžaře. Když však počasí nepřeje a chcete si zlepšit fyzičku, není nic lepšího než zimní túra v Jizerských horách.
Boží hod Vánoční tráví většina lidí doma se zbytky kapra, bramborovým salátem, vánočkou a televizními pohádkami. Mnohem lepší je však vyrazit ven a do hor. My měli to štěstí, že jsme se už probudili na horách. Zasněžený Štědrý den jsme strávili putováním po kopcích až na daleké Jizeře.

Když nepřijde sníh k nám, musíme my k němu. S těmito myšlenkami vyrážíme přes Josefův Důl na žlutou turistickou značku. Josefův Důl je rájem pro milovníky bílé stopy, kteří odtud vyrážejí na Jizerskohorskou magistrálu, ale i pro sjezdaře. Mnoho památek nenabízí. V centru obce stojí kostel Proměnění Páně, který byl postaven v novogotickém stylu v 19. století.

Naše cesta míří od rozcestí nedaleko nádraží k přehradě Desná neboli Protržené přehradě. A nebude to cesta ledajaká. Je 25. prosince a minulé dny sněžilo, nyní se ovšem oteplilo a sníh pomalu taje. Mačky ani sněžnice sebou nemáme, takže o legraci bude postaráno. Pohodová cesta po silnici se zanedlouho mění v lesní stezku, to ještě není nejhorší po okrajích se dá pohodlně jít a čas nám utíká.

Taková výprava v tento zimní čas má svou výhodu v naprostém osamocení, i když několik turistů jsme potkali. S vyšší nadmořskou výškou sněhu přibývá a začíná první obávané propadání. Kopec není nijak strmý a v letní sezóně bude naprosto pohodový. Po nějaké době přicházíme k Mariánským boudám, což je několik chalup, které jsou naprosto opuštěné.

Desítky mrtvých

Mlha, slabý vítr, sem tam nějaká ta kapka sněho-deště. Míjíme běžeckou trasu a snažíme se, abychom ji nijak neponičili. Nejtěžší část cesty právě přichází, každý druhý krok znamená propadnutí o dvacet centimetrů do sněhu. Jak by se nám hodily sněžnice, honí se nám hlavou, když v lese poskakujeme jako kamzíci po kameních.

Po chvíli se před námi objevuje torzo hráze přehrady Desná. Nová naučná stezka, zábradlí a možná i chodník, který ale pod sněhem není vidět. Přehrada byla vybudována na Bílé Desné v letech 1912 – 1915 kvůli opakujícím se povodním. Stavbu zemního sypaného vodního díla od začátku komplikovaly deště, k tomu se přidala první světová válka a muselo se šetřit.

V listopadu 1915 byla přehrada slavnostně otevřena a lidé si oddechli, že už nebudou muset čelit náporu velké vody, to, co je však čekalo, bylo mnohem horší. 18. září 1916 lesníci při kontrole rajónu spatřili pramínek vytékající z hráze a svěřili se hráznému. Ten neprodleně informoval správce stavby, který vydal pokyn k otevření uzávěrů. Dělníci je otevřeli jen napůl, poněvadž se báli protržení. Cirka o hodinu později se prasklina zvětšila až se hráz protrhla celá.

Následky byly zničující, voda sebou vzala dřevo z nedaleké pily, a to rozráželo vše, co mu přišlo do cesty. Zemřelo 65 lidí, stovka domů byla zničena. Příčinou neštěstí během sedmnáctiletého procesu se ukázal být průsak vody tělesem kvůli jeho špatnému těsnění. Obžalovaní stavitelé ale vyvázli bez trestu, protože za protržení mohla údajně geologická porucha v hloubce, pro kterou nebyly požadovány průzkumné sondy.

Z přehrady se nejlépe dochovala šoupátková věž, která nyní ční nad okolím jako věž hradu. Ve štole zimují netopýři, kterých tady dokonce napočítali asi 11 druhů, a proto zdejší oblast vyhlásili jako evropsky významnou lokalitu. Přes vodu se dostanete novým mostem a k dispozici je také nové občerstvení. V případě, že je zavřeno, lze se občerstvit samoobsluhou, pochopitelně za ponechání příslušného obnosu. Turisté zde měli odpočívárnu už rok po tragédii, kdy tu stála Kromerova bouda, v 50. letech ale byla vypálena.

Zimní vodopády

Zasněžené zbytky přehrady působí klidným skoro pohádkovým dojmem, jenž nic nepřipomíná, co se tady stalo. Posezení pod střechou je dostupné i v takový nečas, a tak teplý čaj přijde vhod. Na své si přijdou i hráči geocachingu. Dolování pokladu ze sněhu není legrace, ale povedlo se. Zpáteční cesta byla snad ještě horší. Bylo to asi tím, že únava už byla znát. Tentokrát jsme litovali, že nemáme saně nebo boby, na níž bychom kopec sjeli, a tak jsme se klouzali. Bez zranění!

Na rozcestí Josefův Důl lesní brána doporučujeme odbočit k vodopádům Jedlová, kde jsme byli předchozí den. Nádhernou podívanou si užijete v létě i v zimě, kdy ale musíte dávat pozor, abyste neuklouzli. Nejvyšší vodopád má pět metrů, další jsou menší ovšem krásně zapadají do celkového dojmu kaskády. Žulové podloží krásně doplňuje celkový dojem a balvany mají různé patvary, které si ani neumíme představit.

Vodopády a okolí patří do Přírodní rezervace Jedlový důl, která chrání například čípek objímavý či vranec jedlový nebo holuba doupňáka, sýce rousného a datla černého. Takže není dobré cokoliv přemisťovat nebo odnášet, což samozřejmě neplatí pro odpadky. Ani zde výlet nemusíte ukončit a můžete pokračovat do nitra Jizerských hor. Široká škála turistických tras vás doprovodí. Pro nás vánoční putování prozatím skončilo, tma je brzy.

Hráz přehrady
Hráz přehrady
Mariánské boudy
Mariánské boudy
Samoobsluha
Samoobsluha
Jedlové vodopády
Jedlové vodopády
20.01.2018 22:16:36
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one