Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Ze zámku plném historických fotografií až k dávné poustevně

Kostel na Skalce
Kostel na Skalce
Brdská vrchovina není jen o přírodě, lese a výhledech do krajiny, ale rovněž o historii pevně spjaté s Českým středohořím. Při toulkách Brdy je možné si odpočinout na místě zvaném Skalka nebo seběhnout do Mníšku pod Brdy na prohlídku zámku.
Brdy jsou lákadlem nejen pro turisty, kteří rádi relaxují v přírodě, ale rovněž pro milovníky bicyklů či jezdectví. Trasy, lesní i polní cesty, jsou všem dostupné už od vlaku či autobusu. Kdo bude mít cestu po červené nebo zelené značce, případně po mníšecké cyklotrase, může se zastavit na Skalce.

Zpoza lesů návštěvníky jako první přivítá poustevna, která stejně jako další objekty na Skalce sloužila mnichům. Postavena byla v roce 1694 architektem Kryštofem Dietzenhoferem, majitelem je nyní Arcibiskupství pražské. Poustevna údajně slouží jako přechodné sídlo kardinála Miloslava Vlka.

Od nejvyššího bodu Skalky vás dolů provede křížová cesta doplněná s malým rybníčkem. Pro mnohé je důležitým milníkem domek s občerstvením s možností si opéct buřty či vychutnat zlatavý mok a posilnit se na další cestu. Místo nabízí také nádherný výhled do údolí Mníšku.

V okolí Mníšku se odjakživa těžilo všechno, co šlo. Od zlata, které tam dolovali už ve středověku, přes uran, železo, rudu a další kovy. Právě těžba rudy tam byla v roce 1966 ukončena.

Výstavy v klášteře  

 

Nicméně vydejme se od občerstvení až na samý okraj Skalky, kde se tyčí kostel sv. Máří Magdaleny, klášter a zbytky hájovny. Kostel s klášterem a poustevnou dal na konci 17. století postavit Ignác Engel z Engelsflussu, který má na svědomí rovněž stavbu míšenského zámku.

Návrhu se opět ujal architekt Dietzenhofer. Pro areál byl dokonce vykácen kus lesa a založeno pole. Klášter s kostelem byl nejprve určen pro benediktýny, kteří se ho ale nikdy neujali. Od roku 1762 se tak o komplex budov staral řád františkánů. Klášter byl od roku 1989 do roku 2006 postupně obnovován. Pořádají se v něm výstavy a koncerty.

Za prohlídku určitě stojí také ruiny hájovny, která je hned vedle kláštera. Střední část domu sloužila jako černá kuchyně, kde se vařilo na otevřeném ohni. Kouř odsud vycházel ven velkým otevřeným komínem.

Po prohlídce celého areálu je možné využít načerpanou energii k „seběhnutí“ kopce do Mníšku pod Brdy. Středem pozornosti pětitisícového města je zámek, na jehož místě stával okolo roku 1348 hrad. Přestavba na zámek probíhala asi o 150 let později, kdy ho získali Vratislavové z Mitrovic.

Zámecká paní — fotografka

 

Zámecká zahrada je skromnější, ale zato perfektně upravená. Procházkou lze pokračovat kolem zámeckého rybníku, který je nedaleko. Pozdně renesanční zámek se třemi věžemi má jedno nádvoří a dva prohlídkové okruhy.

V zámeckých pokojích se návštěvník seznámí s dřívějším životem drobné šlechty, která ovšem dbala nejen na vzhled, ale i funkčnost interiérového vybavení. V téměř dvou desítkách pokojů si přijde na své snad každý.

Průvodce vás zavede do dámského pokoje, jídelny, kaple nebo loveckého salónu či pracovny. Prohlídku si zpestříte fotografiemi, které pořizovala jedna z posledních zámeckých paní.

Zajímavostí je mísa, která sloužila jako akvárium bez ryb. Ty byly namalované přímo na porcelánu. Jinou kuriozitu představuje panenka s velkými šaty, pod kterými se schovávala konvice s čajem, aby nevychladl. Zámeckou cenností je například obraz Karla VI. po jeho korunovaci v roce 1723. To je však jen ochutnávka toho, co zámecká expozice v Mníšku pod Brdy nabízí.

26.08.2014 22:38:38
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one