Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Ze sázavských lesů vyčnívá romantická zřícenina hradu Kostelec

ZbořenýKostelec

ZbořenýKostelec

Na kopci se zpoza stromů tyčí zbytky dávné věže, která měla střežit hrad Kostelec a cestu kolem Sázavy. Na skále v letních parných dnech je hrad lehce přehlédnutelný. Cesta k němu vede trnitá, lemovaná kořeny a kameny padajícími ze zbytků zdí. Výhled do údolí je odsud ovšem jedinečný.
Stavitelé hradu Kostelec, nyní Zbořený Kostelec, si na počátku 14. století asi ani v nejdivočejších snech nepředstavovali, že zbytky jejich snahy budou patrné ještě v 21. století. Trosky hradu, který byl v minulosti minimálně dvakrát rozbořen, jsou i přes nepříznivé vlivy přírody a lidských rukou nadále patrné.

První zmínka v historických análech z roku 1342 souvisí se jménem Oldřicha Medka z Valdeka, který ho měl v zástavě od krále Jana Lucemburského. Jeho syn Karel IV. ho však o pár let později koupil, aby ho mohl dát opět do zástavy, a to Jakubovi z Kostelce. Jak už to u hradů a panství bývá, majitelé se tu horlivě střídali.

Před vypuknutím husitských válek hrad obýval nejvyšší lovčí krále Václava IV. Jan Sádlo ze Smilkova, který byl ale nedlouho po čáslavském sněmu v Praze sťat. Jeho syn hrad obratem prodal.

Jak už bylo zmíněno, hrad byl dvakrát zbořen. Prvně se tak stalo v roce 1450 po obléhání vojsky Jiřího z Poděbrad a jeho spojenci. Nový majitel Zdeněk Konopišťský jej obnovil a postavil také nové věže. Druhá likvidace hradu započala v roce 1467 během války zelenohorské jednoty s Jiřím z Poděbrad. K obnově už nedošlo.

Vodáci, kteří po proudu brázdí řeku Sázavu, si zříceniny hradu, respektive věže, mohou všimnout po své pravé ruce u obce Zbořený Kostelec. Pod hradem se mohou nejen milovníci vody osvěžit a následně se vydat po zelené značce necelý kilometr do strmého kopce.

Kdybyste na hrad stoupali před 600 lety, přivítal by vás hradní příkop s padacím mostem. Dnes turisty sice uvítá náznak příkopu, ale budou se muset obejít bez pohledu na padací most. Základy brány jsou ale doposud už z dálky znatelné.

Ať již vodáci, cyklisté nebo pěší turisté vyšlápnou kopec až k hradnímu nádvoří, rozprostře se před nimi zřícenina hradního paláce, zbytky masivních zdí a okno s výhledem na údolí Sázavy.

Oko návštěvníka ale jistě spočine na zbytku okrouhlé předsunuté hlásky, ve které byla při naší návštěvě nebezpečně vyhlížející prasklina. Z místa lze usuzovat, že hrad dnes neslouží jen k výletům, ale také jako tábořiště. Napočítáváme minimálně tři ohniště.

K původně královskému hradu se pohodlně dostanete také autem nebo městskou hromadnou dopravou z Prahy. Komu zbude trocha času, může se vypravit do nedalekého Týnce nad Sázavou, kde si kromě města prohlédne románskou věž a rotundu nebo se může vypravit za vojenskou technikou do muzea v Lešanech. Kdo dává přednost raději přírodě, vypraví se do přilehlých lesů třeba na houby.
16.10.2013 20:57:19
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one