Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Zápisník z cest, aneb jak se žije na Krétě

Kréta

Kréta

Vydejte se na Krétu, největší Řecký ostrov posetý horami, kde jsou lidé příjemní, auta se nevykrádají, troubit můžete na cokoliv, ale peněženka vám razantně zhubne.
Ostrov Kréta leží ve Středozemním moři, a kdybyste se chtěli vydat na cestu z východu na západ, připravte své nohy na pochod dlouhý 250 km. Kréta je převážně hornatý ostrov se skálami, mezi kterými vedou cesty, a lehce se v nich ztratíte. Své řidičské umění připravte na trochu jiné zvyky. Značek je na Krétě málo, ale přednost si můžete vydobýt troubením, které je u místních velice oblíbené. Troubí se pořád, třeba jen na pozdrav. Řidiči za jízdy telefonují, připoutaní nejezdí a světla (jakákoliv) se moc nepoužívají. Přilba na motorku je povinná, nosí ji ale akorát turisté.

Při procházce menšími nebo i většími městy zjistíte, že každá pátá budova je buď rozestavěná, nebo opuštěná. Rozestavěné domy mají svůj smysl, Kréťané v jednom poschodí bydlí, druhé je rozestavěné. Budova tak není zkolaudována a nemusejí za ni platit daně. Ty opuštěné jsou většinou bývalé restaurace a obchody, které mohly zkrachovat v roce 2010 při řecké krizi. Ve dne jsou krétské ulice prázdné, maximálně tam potkáte nějakého turistu. Místní totiž opouštějí domovy až odpoledne, kdy pracují, nakupují a večer se jimi plní oblíbené bary. Pijí většinou kávu, vodu a pivo.

Jednou z nejúchvatnějších věcí, které si turista na Krétě všimne, je bezpečnost. Nějakého přepadení nebo okradení se tady od místních nedočkáte. Auta mají po zaparkování otevřená okna, motocykly klíčky v zapalování. Do baru, který je přes den zavřený a je zčásti venku, by stačilo pouze přelézt barový pult a vzít si alkohol. Nikdo to ale neudělá! Turista se nemusí bát ani o své věci, jedině, že by o ně přišel rukou jiného cestovatele.

Místní občané, ač neumí anglicky, (a ti co umí, nejde jim tolik rozumět) jsou usměvaví, dobře naladěni a pohodoví. Svá auta zastaví klidně uprostřed cesty a vyprávějí si nejnovější zážitky a drby z ulice. Abych místní nepřechválil, přidám ještě negativní zážitek. Na Krétě je vše, kromě čisté vody, o čtvrtinu až polovinu dražší, takže na cestu se vyplatí dostatek peněz.
15.05.2013 20:44:49
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one