Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Za malebnou přírodou nedaleko Prahy

Jílové u Prahy

Jílové u Prahy

Rozhledna
Na krásný víkendový výlet z Prahy nebo středních Čech není třeba jezdit daleko. Během ani ne hodinové cesty autobusem, vlakem nebo autem na jihozápad od metropole vás k návštěvě zve po celý rok Jílové u Prahy a jeho okolí. Vydáme se po okružní cestě s vyhlídkami a zajímavostmi.

Centrum Jílového je od roku 1992 památkovou zónou, náměstí dominuje budova radnice s věží a kostel sv. Vojtěcha. První zmínky o městě, které dostalo přezdívku královské zlatohorní, pocházejí z první poloviny 14. století. V okolí se našly stopy osídlení mnohem starší, ale první písemnost pochází z listiny Oldřicha Zajíce z Valdeka.

Asi nejvíce město proslulo svými doly, ve kterých se těžilo zlato. Význam města tak ve středověku postupně stoupal. Zlatem se údajně nechal přilákat i Edward Kelley, alchymista krále Rudolfa II. Ten tu později vlastnil několik domů. Jedním z nich je dům Mince, kde dnes sídlí regionální muzeum.

Muzeum se kromě jiného stará také o tři štoly, které jsou od dubna přístupny veřejnosti. Ve dvou štolách se těžilo v 18. století, přičemž se panují dohady, že ve štole sv. Josefa se mohlo pracovat už ve středověku. Nejstarší dochovaná zmínka o této štole je v mapě z roku 1718.

Naučná stezka Jílovské vyhlídky začíná před kostelem, kde je mapa s jednotlivými zastávkami. Potřebovala by menší obměnu. Trasa má celkem 14 zastávek. Velký okruh má asi 15 kilometrů, ale dá se rozdělit do dvou menších okruhů, které se dají v zimním čase lépe zvládnout. V našem případě tomu tak bylo – začátkem února s trochou sněhu, o pár týdnů později s téměř probouzejícím se jarem.

Nepřehlédnutelná sjezdovka

Cestu začínáme opačným směrem, než tvrdí mapa, a sice na Chotouň a Radlík. Po opuštění sídliště za městem se nám naskýtá výhled na lyžařské středisko zimních sportů. Přestože kalendář stále ještě hlásí zimu, krajinu pokrývá pouze jemný poprašek sněhu, a to hlavně v místech, kde nesvítí slunce. Jinak je všude žlutohnědá tráva a pole. Sjezdovka pokrytá umělým sněhem tudíž doslova svítí do okolní krajiny.

Z hlavní silnice zamíříme vlevo a centrum zimního sportu tak necháváme za zády. Přibližně po kilometru míjíme zastávku u rybníku Ráček. Před námi je obec Radlík a kolem nás poslední zbytky sněhu, které na polích bojují o přežití s hřejivými slunečními paprsky. Ve vysokých závějích by to ovšem asi nijak příjemná procházka nebyla. Letošní zima zkrátka přeje pěším turistům.

Na okraji Radlíku míří pěšina do lesa. Z kopce je vidět až na Prahu, my ovšem klesáme do údolí Sirotčí strouhy, která je podle průvodce opředena mnoha pověstmi. Po výšlapu do kopce je turistům odměnou vyhlídka s altánkem.

Po odpočinku scházíme do další chatové osady (cesta je jimi doslova posetá) s názvem Svatováclavské lázně. V těchto místech je možné se vrátit do Jílového, kde po pár desítkách metrů minete i stejnojmennou studánku, o kterou se stará, stejně jako o celou trasu, Okrašlovací spolek v Jílovém u Prahy.

Na rozhlednu zdarma  

Druhou možností je pokračovat k rozcestníku U Obrázku směrem do Horního Studeného. Odměnou za další kilometry bude rozhledna Pepř. Byla otevřena v roce 2007 a slouží také jako stožár mobilních operátorů.

Z výšky 18 metrů lze v pěkném počasí vidět nejen Jílové u Prahy, ale rovněž metropoli nebo brdské pohoří. Když budete mít štěstí, můžete sledovat desítky ovcí pasoucích se na přilehlých loukách. Rozhledna je přístupná celoročně a zdarma.

Naše trasa se protíná s další naučnou stezkou Jílovské zlaté doly, po níž je možné se vydat do Jílového nebo pokračovat směrem na Žampach k Sázavě. Tuto stezku tentokrát prozkoumávat nebudeme. Vracíme se zpět do Jílového.

Jílové u Prahy má kromě naučných stezek, o kterých se více dozvíte v městském informačním centru v muzeu, také tradiční turistické a cyklistické trasy.

16.05.2014 20:03:44
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one