Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Za Lennonem a Palachem na vrchol Beskyd

Beskydy

Beskydy

Pár hodin, dvě desítky kilometrů v nohách a příjemný terén pro každého. To nabízí méně oblíbená túra v Moravskoslezských Beskydech na vrchol Smrk. Krásná příroda chráněné krajinné oblasti vás odmění malebnými výhledy, pokud teda zrovna není mlha.

Výprava nemůže začínat nikde jinde než v obci pod Lysou horou – Ostravici. Od nově opraveného nádraží, kde se to jen hemží cestovateli, vycházíme opačným směrem než většina, která míří pokořit nejvyšší horu Beskyd. Červená značka po chvíli zahýbá mezi domy vzhůru, aby zanedlouho opustila i poslední stavení a zavedla naše nohy do listnatého lesa.

Za zvuků Bučacího potoka sbíráme první kešku a kráčíme po ušlapané cestě, i když v noci lehce pršelo, je vlhko jen malinko a letošní sucho je pořád znát. Chráněná krajinná oblast Beskydy je největší v České republice, o své vyhlášení se zasloužila především pralesovitými lesními porosty, vzácnými rostlinami i živočichy a v neposlední řadě krasovými jevy. Na území se nachází 50 menších zvlášť chráněných území.

Jedno z takových území je hned kousek za silnicí, konkrétně Přírodní rezervace Bučací potok, jež ve svém středu skrývá vodopády, ke kterým je ale kvůli ochraně zakázán vstup. Musíte se tudíž spokojit s Bučacím potokem.

Lehké stoupání příjemnou cestou pokračuje po 700 metrech nadmořské výšky už v čím dál hustší mlze. Začínáme tušit, že z výhledu tentokrát nic nebude, avšak náladu si rozhodně kazit nenecháme, poněvadž krásná příroda, ticho a svěží vzduch vynahradí všechny výhledy.

Zdravíme rozcestník Nad Holubčankou a po několika skocích po kamenech narážíme na studánku Tajemná Řásnovka. Hora ani po suchém létě nepřestává produkovat průzračně ledovou vodu, aby osvěžila pocestné, a tak i my ochutnáváme a krátce nabíráme síly na poslední úsek cesty.

Autobus na vrcholu?

Netrvá to však dlouho a za rozcestníkem Smrk sedlo potkáváme pomník Johna Lennona a za ním Jana Palacha. Vše naprosto obalené bílou mléčnou stěnou, která nedovoluje dohled dále než dvacet třicet metrů. I přesto se probíjíme k označníku autobusové zastávky, jenž je vtipně namontován na rozcestníku, který značí, že jsme na vrcholu.

Druhá největší hora Beskyd v nadmořské výšce 1276 metrů se nachází v Přírodní rezervaci Smrk, ve které najdete zbytky přirozených karpatských lesů. Les zde kdysi poškodily imise, postupně se ale obnovuje. V některých lokalitách to správci nechávají na přírodě, jinde jí pomáhají. V rezervaci žije vzácný tetřev hlušec nebo rys ostrovid, občas se objeví i medvěd.

Stopy po poškozeném lese jsou patrné i přes mlhu, díky které se sice rozhlížíme z rozhlednové plošiny, leč marně. Vidět jsou tam kusy uschlých smrků a popadaných stromů, to ovšem nebrání jiným návštěvníkům ve sbírání borůvek. Ušli jsme zatím asi osm kilometrů, dalších 13 nás čeká, proto zůstáváme věrni červené a vyrážíme vstříc smutnému lesu.

Palouk s popadanými stromy, který o chvíli později míjíme, opět ukazuje, že les se jen pomalu zotavuje. Cesta dolů je sice pohodlnější, ale mnohem delší, protože v plánu je dostat se až na hranice Čeladné a pak po modré zpět do Ostravice.

Pěkné zamlžené procházce místy bílá peřina prospívá, jelikož s lesem vytváří pohádkové kulisy a cosi tajemného a neznámého, na druhou stranu je cesta již mírně monotónní. Od rozcestí Polana je to pět kilometrů k Čeladné, u níž přestupujeme na modrou značku do Ostravice. Zbytek cesty bude ubíhat po asfaltové silnici po hranici chráněné oblasti.

Pod Smrčkem a Smrkem ještě dalších pět kilometrů, odkud můžete samozřejmě kdokoliv odbočit do obce a vydat se na prohlídku Čeladné. Pokud však dojdete až do Ostravice, dopřejte si občerstvení před nádražím v dobré restauraci přímo u stezky. Za těch přibližně 23 kilometrů a více než šest hodin putování si to určitě zasloužíte.

Vrchol Smrk

Vrchol Smrk

Lennonův pomník na Smrku
Lennonův pomník na Smrku
Ztracený les
Ztracený les
Pavučina na Smrku
Pavučina na Smrku
29.11.2015 15:32:47
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one