Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Vyrazte z jihu Kréty lodí na ostrov Chrissi

Chrissi

Chrissi

Při pobytu na slunné Krétě si můžete jeden den zpestřit výletem na jih do Libyjského moře na ostrov Chrissi. Leží přibližně 15 km od krétského města Ierapetra. Plážím na tomto ostrově je přezdíváno krétský Karibik.
Na ostrov Chrissi, který je částečně pokryt cedrovým lesem, se můžete podívat sami nebo s výletem pořádaným cestovní kanceláří. Nejprve je nutné se dostat do přístavu na jihu Kréty ve městě Ierapetra, ze kterého vyplouvají lodě na ostrov Chrissi. Lodní lístek si lze pořídit za 13,50 Eur.

Asi 50 minutová plavba vás zavede na trvale neobydlený ostrov o rozloze pěti kilometrů čtverečních, který je pokrytý bílým pískem a cedrovým lesem. Ostrov lze projít celý asi za dvě hodiny, nebo se projít po vyznačených stezkách. Lenivějším turistům bude stačit Golden beach, na kterou vede přímá cesta z lodi a kde se můžete vykoupat v křišťálově čistém moři a ležet na pláži s bílým pískem. Samozřejmostí je občerstvení a u přístavu restaurace.

Ostrov ze sopky

Ostrov Chrissi vznikl z původně podvodní sopky a z lávy, což je na březích poznat. Některé břehy jsou pokryty milióny malých mušlí, které by se podle průvodců neměly sbírat. Průvodci také uvádějí, že se v cedrových hájích a jinde na ostrově nesmí stanovat. Opak je ale pravdou a na ostrově lze tak shlédnout doslova desítky stanů.

Ostrov dosahuje nejvyšší nadmořské výšky na nejvyšším vrcholku pouze 27 metrů, je to malá hora nazvaná Kefala. Ostrov obklopuje Libyjské moře a v severní části ostrova lze vidět hornatou Krétu. Na ostrově v letním období dosahují teploty i 40 stupňů, turistika v písku po ostrově je tím značně ztížena a je jen pro lidi s dobrou fyzickou kondicí.

Trvale obydlen byl ostrov v byzantských dobách, kdy na ostrově žili lidé živící se hlavně rybolovem. Poté si na něm údajně našli útočiště piráti, kteří z něj podnikali výpravy a schovávali se na něm. Vyhnali tak z ostrova místní obyvatele, kteří utekli na Krétu.

16.10.2015 20:03:58
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one