Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Vládci jižních Čech: Rod pětilisté růže

Klášter

Klášter

Vyšší Brod
Čtyři staletí vévodili jižním Čechám Rožmberkové, panský rod pětilisté růže z rozrodu Vítkovců. Stihli vystavět či obnovit více než desítku hradů nebo klášterů, byli jedním z nejmocnějších rodů u nás, kteří měli vliv na chod našich dějin. I dnes se s nimi setkáme na téměř každém kroku na jihu Čech.
Legenda praví, že Vítek z Prčice v roce 1194 rozdělil panství mezi svých pět synů. Všech pět rodů pak používalo ve svých erbech znak pětilisté růže, každý rod jinak barevné. Páni z Hradce používali zlatou růži v modrém poli, páni z Krumlova zelenou růži na stříbrném poli, páni z Landštejna stříbrnou růži v červeném poli, páni z Ústí a Stráže modrou růži ve zlatém poli a konečně páni z Rožmberka s červenou růži ve stříbrném poli.
 
Na počátku stál syn Vítka z Prčice Vítek III z Prčice a Plankenberka, který rod založil na konci 12. století. První, kdo ale užíval predikát z Rožmberka, byl ale jeho syn Vok I, který také založil stejnojmenný hrad.  Zakladatel rodu žil převážně na území Rakouska, kde měl svá panství. Přítrž tomu učinil až rok 1231, kdy většina pozemků a majetků připadla církvi. V té době ale Vítek III upevňoval své postavení v Čechách. 
 
Syn Vítka III Vok I, který si za své sídlo zvolil hrad Rožmberk, získal od roku 1255 důležité postavení na královském dvoře. Byl jmenován jako nejvyšší maršálek českého království a tím začal ovlivňovat politiku země. Ve stejném roce se s králem účastnil také křížové výpravy do Pruska. Vok I se do historie zapsal také dalším svým krokem, a sice založením cisterciáckého opatství ve Vyšším Brodě. Mniši tam žijí dodnes.
 
Druhý největší v ČR
 
Panský rod byl v českých dějinách jedním z nejmocnějších, jeho příslušníci kolonizovali kraj a zaujali mimořádné politické postavení tehdejší doby. Zastávali také významné úřady jako nejvyšší komorní, hejtmani, nejvyšší purkrabí nebo místo biskupa či velkopřevora. 
 
Na hradě Rožmberk ale moc dlouho nevydrželi a již na přelomu 14. století za Jindřicha I se hlavním sídlem rodu stal Český Krumlov. Tehdejší hrad zdědili po svých příbuzných panů z Krumlova, kteří v roce 1302 vymřeli. Hrad zrekonstruovali a přestavěli na sídlo hodné jejich rodu, které je bude náležitě reprezentovat. Dnes je tento hrad a zámek druhým největším v České republice.
 
Na atraktivnosti hradu přispívá také chov medvědů, které návštěvníci uvidí pod kamenným mostem, jenž je vstupem na dolní zámecké nádvoří. Podle dochovaných informací se tam chovají od 16. století. Rožmberkové tím chtěli dokládat svoji příbuznost s italským rodem Orsini. 
 
Padělal královské listiny
 
Při výčtu rožmberských osobností nelze zapomenout na údajně nejvýraznější postavu - Oldřicha II, který už jako patnáctiletý převzal rodový majetek. Byl vychovávaný v souladu s husitskými myšlenkami, ale v roce 1420, kdy husitské války již vypukly naplno, se rozhodl pro druhou stranu a vstoupil do tábora Zikmunda Lucemburského. V témže roce ale kvůli vojenským neúspěchům uzavřel s husity mír. Oldřich II obratně využíval nepokojů v českých zemích a hromadil majetek, kde se dalo. Do dějin vstoupil také jako padělatel, kterému nebylo za těžko, falšovat i královské listiny. 
 
Předposledním vladařem Rožmberku byl Vilém. Zmínka o něm je důležitá mimo jiné proto, že měl rád umění, architekturu a hudbu. Nechal přestavět hrad Český Krumlov i Třeboň a pustil se také do novostaveb. Dokázal se zviditelnit i jinak, když si nechal říkat titulem vysoce urozený. Dostal se do nejvyšších pater českého království, byl ale také kandidátem na polský trůn, o který ovšem nikdy neusiloval. Jeho úspěchy na poli politickém či vojenském protínal smutný život soukromý. Tři ze čtyř manželek zemřely mladé a žádná mu nedala dědice. Rodový majetek proto odkázal svému bratrovi Petru Vokovi.
 
Dědic nezůstal 
 
Dvanáctý a poslední vladař rodu převzal panství v roce 1592 značně zadlužené. Vztah s bratrem se vyhrotil hlavně poté, co Petr Vok přestoupil z katolické církve k luteránům, jejich vztah ochladl natolik, že spolu několik let nekomunikovali. Aby toho neměl málo, musel se poslední vladař rodu starat také o psychicky nemocnou manželku, která mu neporodila žádného následovníka. Během prvních devíti let vlády musel rovněž prodat polovinu majetku, včetně Českého Krumlova. Koupil jej v roce 1602 císař Rudolf II. Politicky ne příliš aktivní Petr Vok se přestěhoval zpět na zámek Bechyně, kterou v minulosti nechal renesančně přestavět. Panství měl převzít jeho synovec Jan Zrinský, který ale o několik měsíců později umírá. 
 
Většina členů Rožmberského rodu, ale i členové dalších větví z rozrodu Vítkovců je pohřbena v klášteře ve Vyšším Brodě. Ten se snaží rekonstruovat cisterciáčtí mniši, kteří v něm žijí. Mimo jiné je tam pohřben také Záviš z Falkenštejna, který pocházel z rodu pánů z Krumlova. Krátce před svou smrtí Záviš obdaroval klášter vzácným ostatkovým křížem. 
 
19.05.2015 19:41:10
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one