Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Túra k největšímu tatranskému plesu s průzračnou vodou

Hincovo pleso
Hincovo pleso
Vysoké Tatry mají spoustu nej, mezi které bezpochyby patří také plesa. Největší pleso na slovenské straně hor je Velké Hincovo pleso, jež najdete u hranic. Celodenní výprava v sobě ale zahrnuje hned nejméně tři další vysokohorské jezera.
Horská túra začíná u druhého největšího plesa – Štrbského, které si drží podle knihy Milana Lackoviče Tatranská plesa prvenství jako nejnavštěvovanější. Od stanice Tatranských elektrických železnic se musíte dostat na hlavní křižovatku turistických tras v severní části Štrbského plesa. Naší průvodkyní bude červená barva spolu s naučnou stezkou. Poněvadž vede tato trasa k třetímu nejoblíbenějšímu jezeru Tater Popradskému, je značně vytížená.

Stezka není příliš náročná a v klidu ji zvládnou děti i trénovaní senioři. Po vplutí do zeleného jehličnatého lesa se po levé straně na chvíli objevují skokanské můstky a pak už veškeré výhledy do krajiny na nějaký čas končí. Mírným stoupáním les řídne a stromy ustupují do pozadí. Otevírá se panorama doliny s okolními štíty a lesem pod námi.

Cesta se mezitím zúžila a vyhýbání činí občas značné problémy, naštěstí je pozdní ráno, kdy všichni většinou proudí stejným směrem. Než se nadějeme, je před námi rozcestí nad Popradským plesem a jsme tak asi v polovině naší trasy. Scházíme k horskému hotelu, kde nás čeká oběd, abychom nabrali dostatek sil na další cestu.

Popradské pleso obsadilo v návštěvnosti třetí místo, co do velikosti je až páté. Se svými téměř sedmi hektary však mnohým okouzlilo a vypravují se sem znovu a znovu. Pleso si můžete projít kolem dokola a obdivovat malebnou krajinu Vysokých Tater. První chata u jezera byla postavena v roce 1879 a od té doby jich několik vyhořelo nebo se zřítily pod tíhou sněhu. Dnes je tady kromě hotelu i Majláthova chata.

Při obědové pauze je asi na místě si říci, kde se vlastně tatranské plesa vzala. Vznikla díky tajícím ledovcům, které se vytvořily už v čtvrtohorách. Obrovské ledovce nad sněžnou hranicí údolí se sesouvaly níž a odnášely přitom kamení, které vytvářelo přirozenou přehradu. Voda pak neměla kam odtéct. V Tatrách jsou plesa stálá, ale i sezónní. Teplota dosahuje maximálně 15 °C a některé zcela rozmrzají jen na jeden měsíc v roce.

Symbolický cintorín

Po vydatném obědě by sice bylo lepší ulehnout v nějakém horském pokoji, to bychom ale neviděli největší pleso. Necháme se vést modrou do Mengusovské doliny, jež mnozí znají také z výstupu na oblíbené Rysy. Proplétání mezi kosodřevinou a kameny nám zpestřují malé potůčky. Za rozcestníkem Žabího potoka, u něhož se od nás oddělují turisté mířící na Rysy, přeřazujeme na stoupání, jež je místy hodně vydatné. Lidé vzdychají krásným výhledem do nížiny nebo strmým terénem. Předbíhají nás ultra trialoví sportovci, kterým by i kamzík záviděl plynulé přeskakování po balvanech.

Objevuje se Hincovo oko, malé jezírko a předzvěst našeho cíle. Po dalších metrech se před námi rozprostírá Velké Hincovo pleso v nadmořské výšce 1946 metrů. Největší pleso zdejších hor čítá 20 hektarů a hluboké je 53 metrů. Koupat se v něm mohou jen otužilci, protože maximální teplota je 8 °C, led se na něm dokáže udržet od listopadu do července. Z cedule se také dozvídáme, že je nejvyšší zarybněnou lokalitou na Slovensku, žije v něm převážně pstruh. Voda je tak průzračná a čistá, že nejde nenapít se.

Pokud si chcete pleso užít do sytosti, vynaložte síly na výstup na Koprovský štít, odkud je jako na dlani. Bude vás to stát strmý výšlap přes 300 metrů nadmořské výšky. Odměnou bude panoramatický pohled na Tatry nejen na Slovensku ale i Polsku. Po cestě rovněž spatříte Malé Hincovo pleso, které z pěšiny není vidět.

Zpáteční cesta je stejná k Popradskému plesu, odkud ovšem zamíříme po jeho levé straně, abychom si vychutnali již zmíněný dechberoucí pohled a navštívili symbolický cintorín (hřbitov). Vede k němu žlutá značka. Na hřbitově si uvědomíte, že máte vlastně štěstí, že se vám v horách nic nestalo. Na desítkách náhrobků nejsou jen jména a data, ale také důvod úmrtí. Od letecké havárie, ze které tam můžete vidět vrtuli, přes laviny, pády horolezců, zdravotní komplikace až po lesníky, jenž zemřeli rukou pytláků.

Smutné místo, jehož autorem je Otakar Štáfl, má motto Mrtvým na památku, živým pro výstrahu. Veřejnosti slouží už od roku 1940 a bohužel jsou tam k vidění i data nedávná. Jestliže se na něj budete chtít vypravit, ověřte si, zda je přístupný. V zimě a na jaře bývá uzavřený.

Aby závěr putování nebyl stejný, zpět k železnici pokračujeme po modré značce. Po pohodlné asfaltové silnici lesem a mýtinami, v níž lze vidět, jakou spoušť zde napáchala větrná smršť v roce 2004 a 2014, ujdeme asi čtyři kilometry. Výlet končíme u stanice Popradské pleso.

Tatranská krajina
Tatranská krajina
Malé Hincovo pleso
Malé Hincovo pleso
Voda je dobrá na osvěžení
Voda je dobrá na osvěžení
Popradské pleso
Popradské pleso
02.10.2016 20:02:59
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one