Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Tetín: Zrcadlo českých dějin

Tetín

Tetín

Píše se rok 921, když dva vrahové připraví o život babičku svatého Václava, kněžnu Ludmilu. Stalo se tak na středočeském hradišti Tetíně. Události dávných dějin tady dnes připomíná kostel svaté Kateřiny, v jehož místě měla být mrtvá kněžna přechodně pohřbena. K návštěvě vábí také skalní ostroh na okraji obce, který nabízí výhled na údolí s řekou Berounkou.
Nebýt kněžny Ludmily a jejího vnuka Václava, zřejmě by hradiště z raného středověku upadlo už dávno v zapomnění. Naštěstí se tak nestalo a do malé obce na Berounsku přijíždějí turisté nejen za troskami pozdějšího přemyslovského hradu, ale také, aby navštívili trojici kostelů, muzeum nebo si jen vychutnali přírodu podél toku Berounky.

Písemné zmínky o vzniku hradiště v Tetíně nejsou k dispozici. Ale předpokládá se, že počátky stavení lze hledat už v 8. století. Doložená písemná zmínka pochází až z roku 921, kdy se na hradiště uchýlila kněžna Ludmila, dobře známá z českých pověstí. V září téhož roku byla uškrcena dvěma muži, které poslala její snacha Drahomíra. Pozůstatky nejstaršího hradiště se nedochovaly, nacházelo se v místech dnešní obecní zástavby.

Dochovala se ale zřícenina hradu Tetín, který byl postaven někdy v 2. polovině 13. století. Zanikl po nájezdu pražanů v roce 1422. Části zdí naleznou turisté na skalním ostrohu nad Berounkou, od centra obce k němu vede značená trasa. Návštěvník by si výhled z tohoto místa neměl nechat ujít, a to jak směrem na údolí, tak i na stranu Berouna v pozadí.

V Tetíně, významném místě počátků českého křesťanství, se nachází tři kostely, z nichž asi nejvýznamnější se nemůže jmenovat jinak než kostel svaté Ludmily. Byl postaven v 80. letech 17. století na místě staršího gotického kostela. Po stranách oltáře je umístěna mensa s kamenem, na kterém měla údajně zemřít právě kněžna Ludmila.

Ta byla v roce 921 pochována na místě dnešního kostela svaté Kateřiny, který se nachází hned vedle toho Ludmilina. V roce 925 pak nechal kníže Václav ostatky své babičky převést do Prahy. Původní kostel tam stál v 10. století zřejmě nedaleko knížecího paláce. Dnešní románskou podobu získal na počátku 12. století.

Do třetice je na dohled ze skály se zříceninou hradu kostel svatého Jana Nepomuckého spojený se hřbitovem. Jeho umístění doplňuje panorama, které lze shlédnout z protějšího břehu řeky na obec Tetín. Jádro kostela je románské, současná podoba je však výsledkem mnoha stavebních úprav. Velký úspěch zaznamenal pod zdí hřbitova lékař a archeolog Jan Axamit, který tu odkryl s dělníky, placenými vlastními penězi, cenné nálezy datované až do 10. století.

Celou exkurzi do dějin Tetína a jeho okolí shrne a doplní návštěva místního muzea. Koho ale osloví spíš než historie zdejší příroda, může navštívit nedaleké Koněpruské jeskyně. Kdo dává přednost aktivnějšímu odpočinku, jistě přivítá cyklostezku vedoucí z Berouna kolem řeky pod Tetínskými skalami skoro až k hradu Karlštejn.
26.06.2013 20:08:06
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one