Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Svatojánské proudy zahalené v bílém

Svatojánské proudy
Svatojánské proudy
Příroda nám na jedno ráno připravila jedinečné překvapení. Proud Vltavy se před našimi zraky skryl pod neprůsvitnou bílou peřinu. Jen tu a tam vykoukla loďka nebo kačena a široko daleko nikde ani noha. Vypravte se s námi na putování tajuplnými Svatojánskými proudy.
Buďme upřímní. Vstávání bylo takové líné. Několik hodin před naším výletem přešla přes jižní část středních Čech bouřka, proto se tak dobře spalo. Nicméně vše bylo tak akorát načasované, abychom nezmeškali autobus, a tak nakonec balíme a míříme směr Slapská přehrada.

Drsné peřeje Svatojánských proudů zmizely pod vodou při stavbě přehrady v 50. letech 20. století. Kdysi oblíbené místo výletníků, kteří se zde nejen koupali, ale rovněž trávili své dovolené, bylo nenávratně pryč.

Přestěhovat se musel i Ferdinandův sloup a socha sv. Jana Nepomuckého, kteří bděli nad voraři a rekreanty. Sochu dnes najdete u třetího zastavení naučné stezky, která vás provede celými proudy. Sloup je o kus dál. Pakliže byste chtěli obě díla spatřit na původních místech, vězte, že je to možné. Tým potápěčů je totiž umístil na téměř původní místa pod hladinu přehrady.

Vraťme se ale na zastávku Třebenice, odkud nás zelená vede k Vltavě. Mokro na vyprahlé zemi už skoro není znát, modrá obloha je však v nedohlednu. Nikde ani živáčka, jen pár ptáků si pozpěvuje ranní píseň.

Po seběhnutí schodů jsme zde. Zdravíme sochu se svatým Janem a zíráme na místo, kde by měla být hladina řeky.

Na břehu pár metrů pod námi stojí rybář, který jako by měl nahozeno v mléku. Mlžný opar vévodí hladině a představuje nám snovou scenérii.

Fotoaparát je v pohotovostní poloze a vzhůru do peřejí. Krátce projdeme lesem, až se dostaneme na mýtinu k prvním chatkám, slyšíme motor malé jachty. Zanedlouho vystupuje z mlžného oparu a pomalu si to šine k přehradě.

Minuli jsme přístaviště parníků, kterými můžete přijet až z Prahy a přicházíme k další zastávce. Tentokrát i s testem, kterým se prokáže naše znalost ptactva. O pár metrů dál zase hledíme na mini galerii fotografií ze života osady.

Čekáme na muflony

Přítmí stromů střídá další skupina chat s rozhledem na Vltavu, snímek za snímkem končí na kartě a my konstatujeme, že lepší pohled jsme si nemohli přát. A to nejlepší nás teprve čeká.

Přicházíme na rozlehlejší mýtinu, kde v dáli slyšíme hlasy osadníků. Jinak je všude ticho a bílo. Jdeme k vodě na místo, které patří rybářům. Hladina je vidět o něco lépe, ale po několika metrech se opět ztrácí v „mléce”, z něhož vykukují loďky a brouzdající kachny.

Na kousku hladiny se zrcadlí zamračená obloha a kopce v ní vytvářejí malebný obraz hradby kolem údolí. Plavidla spočívající na Vltavě dávají obrazům ráz osídlené krajiny a připomínají, že v jiném čase je zde nejspíš rušno.

U řeky je chladněji, a tak si dáváme pouze krátkou občerstvovací pauzu. Po ní stoupáme kousek výš a zaráží nás cedule u cesty. Píše se na ní, že turisté mají zvolit jiné místo pro svou potřebu.

Otevíráme vrata a vstupujeme do obory. Na ceduli zjišťujeme, že obora má funkci chránit les před muflony a daňčí zvěří. Byla založena v roce 1979, poněvadž se přemnožili mufloni, kteří likvidovali lesní podrost a mladé stromky. Pečlivě zavíráme a doufáme, že nějakého toho muflona potkáme.

Osada všech trampů

Když kolem nás probíhali čtyři běžci, napadlo nás, že jsme ještě nepotkali žádné další turisty. O to lépe se nám šlape a nemusíme se s nikým mačkat v tunelech, kterými právě procházíme. Někde naproti nám je neopakovatelná vyhlídka Máj, která také stojí za návštěvu. Za tunelem bereme kešku a kocháme se posledními zbytky mlhy, jež se neúprosně rozpouští pod vykukujícími slunečními paprsky.

Cesta kolem skal je místy docela úzká, ale nejde o nic dramatického. Pokud trpíte závratěmi, přidržte se tu řetězu či zábradlí. Po krásné skalní cestě s okouzlujícími výhledy nás stezka vede víc za stromy. Potkáváme už desáté zastavení a také parník uhánějící z Prahy.

Blížíme se k legendárnímu místu zvanému Ztracenka, osada všech trampů, která vznikla po první světové válce. I dnes je toto místo plné chat a historie je zde znát na každém kroku. Do sytosti si o ní můžete přečíst na informační tabuli.

Muflony jsme neviděli, zato se na nás z trávy směje hned několik ještěrek zelených, které patří mezi největší, jež u nás najdete. Patří k ohroženým druhům, ale jak zjišťujeme, fotografování jim ani za mák nevadí. O kus dál si prohlížíme pořádnou žábu nebo ukázku staré cedule naučné stezky.

Využíváme také chvilku odpočinku k tomu, abychom vyzkoušeli opravdu čistou a průzračnou Vltavu. Po 20 sekundách ve vodě ovšem rychle skáčeme na břeh, jelikož voda je skutečně ledová. Nic naplat, jde se dál. Opouštíme oboru, což znamená jediné, blížíme se ke Štěchovicím.

Ještě než tam dorazíme, potkáváme dvě zajímavosti. Nejprve staré turistické značení, které vede do lesa nad Slapy, a pak hráz přehrady Štěchovice, u níž přejdeme obrovské potrubí přečerpávací elektrárny. To vede na kopec Homole, kde je velká vodní nádrž.

Odtud je to do Štěchovic co by kamenem dohodil. Naměřili jsme asi 10 kilometrů, a je to tudíž výlet pro každého, který určitě bude bavit i děti. Na kole se do Svatojánských proudů nesmí, můžete si tam však zaběhat. Ve Štěchovicích se za odměnu můžete posilnit v hospůdce nebo cukrárně.

Slapy

Slapy

Mlha kam se podíváš
Mlha kam se podíváš
Vltava

Vltava

Ztracenka

Ztracenka

29.11.2015 15:45:12
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one