Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Po stopách svatého Václava: Z krypty až do eremitáže

Bazilika sv. Václava
Bazilika sv. Václava
Před více než tisíci lety se ve Staré Boleslavi odehrál jeden z nejznámějších zločinů české historie. Rok 935 se stal jakýmsi milníkem, který si připomínáme dodnes, nejen 28. září. Řeč je o vraždě knížete Václava a bazilice, která nese jeho jméno. Poodhalme nyní tajemství poutního místa a jeho okolí.
Stará Boleslav je dnes součástí Brandýsa nad Labem na severovýchodě Prahy a je známá také svými svatováclavskými slavnostmi. Když přijedete na hlavní náměstí, jako první váš pohled upoutá kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 17. století. Cenní si tam především obraz Palladium země české, který má nesmírnou historickou hodnotu a je spojen se svatováclavskými tradicemi. Kovovému reliéfu Madony s dítětem je připisována ochranná moc nad českými zeměmi.

O jeho původu existuje mnoho legend. Jedna praví, že reliéf zdědil Václav od babičky Ludmily a nosil ho stále při sobě. Když měl bojovat s vévodou Radslavem, tak ten se jeho reliéfu polekal a vzdal se bez boje. Spatřil údajně kříž na Václavově helmě a dva anděly nad jeho hlavou. Historie samotného palladia je dlouhá, a proto se raději vypravíme za dalšími památkami v Boleslavi.

Kousek odtud na východ je kaple Blahoslaveného Podivena postavená v 18. století údajně na místě, kde měl být sluha sv. Václava Podiven umučen. Vydejme se ovšem na opačnou stranu a narazíme na městskou bránu, která je pozůstatkem opevnění. Můžete do ní o víkendech nahlédnout, stejně jako do téměř všech církevních památek. Celé centrum je už přes 20 let městskou památkovou zónou.

Od brány už jasně vidíte to nejdůležitější – baziliku sv. Václava s kostelem sv. Klimenta. Místo na každého návštěvníka dýchne atmosféru středověku, co se zde odehrálo před 1080 lety, nikdo s jistotou neví. Kníže Václav byl pozván svým bratrem Boleslavem I. na hostinu a přátelské posezení. Ráno, zrovna když mířil na mši, střetl se se svým bratrem a pohádali se. Po krátké šarvátce Václav odcházel do kostela, u jehož vrat ho napadli Boleslavovi souputníci a zavraždili ho.

Krypta a místo vraždy 

Dveře patřily kostelu sv. Kosmy a Damiána, jehož zbytky jsou nyní zahrnuty do baziliky. V jejich útrobách je krypta a původní hrob sv. Václava, než byl převezen do Prahy. Do románské krypty se dostanete pod kněžištěm v bazilice.

Do románské krypty se můžete podívat s jednou z průvodkyň, které sídlí v kostele na náměstí, a téměř každý víkend provádějí návštěvníky za dobrovolné vstupné. Po vstupu do krypty nám průvodkyně ukazuje starší východní část s původním hrobem knížete a tzv. martyriem čili místem zavraždění. Neméně zajímavé je také sousoší od Matyáše B. Brauna Zavraždění sv. Václava. Uprostřed krypty je pak zdobená rakev, v jejíchž útrobách je relikvie knížete Václava.

Prohlídka pokračuje rovněž v bazilice, kterou založil v 11. století Břetislav I. spolu s kolegiátní kapitulou, jež funguje dodnes a má na starosti zdejší kostely a svatováclavský kult. Bazilika je bohatě zdobena jak díly se životem sv. Václava, tak sochami zemských patronů. Kostel i kryptu navštívil v roce 2009 papež Benedikt XVI.

Vedle baziliky je sice skromnější, ale za to neméně zajímavý románský kostel sv. Klimenta. Podle některých zpráv mu mohl předcházet dřevěný kostel z 9. století, který mohl založit sv. Metoděj. Věrohodné důkazy ale chybějí. Uvnitř najdete cyklus maleb z 12. století, který je údajně nejstarší českou nástěnnou malbou.

Poněvadž prohlídka kostelů vám zabere maximálně dvě hodiny, je škoda nevyužít času k procházce po okolí. Zamíříme k Labi, odkud se napojíme na modrou značku do obce Káraný. Příjemná cesta vhodná pro turisty i cyklisty nebo třeba matky s kočárkem vede kolem domků a chat a částečně lesem.

V obci se můžete rozhodnout, zda půjdete po červené trase nebo po nepříliš používané silnici, kde vede cyklistická stezka. Tato volba je vhodná hlavně pro hráče geocachingu, protože po cestě je schovaných několik pokladů.

Z poustevny kaple 

Cílem obou tras je eremitáž sv. Václava, kde v minulosti stála poustevna, zahrady, park a hlavně knížecí letohrádek. Malebné místo nechal vybudovat v roce 1696 hrabě František Antonín Špork u hlavní silnice z Prahy do Lysé nad Labem. Vedle kaple sv. Václava s reliéfem jeho zavraždění jsou dvě sochy andělů držících lampy. Podle informační tabule představují život a smrt. Autor těchto soch a kaple je dosud neznámý, při restaurování reliéfu však byl nalezen rok vytesání 1692.

Sochy s kaplí jsou jedinou památkou, kterou zde nyní můžete obdivovat. Poustevna byla časem přenesena do Lysé nad Labem a další budovy či zahrady se nenávratně ztratily. Ani park už není, co býval, borovice postupně pohltily krajinu, která má i tak své kouzlo. Své o tom věděli už lovci od 14. století, kteří sem dojížděli. Byl mezi nimi i císař Karel IV.

V 16. století zprávy například hovoří o rozšíření zvěře a vlků anebo o vysazení zubrů. Zajímavá je statistika císařovny z lovu 30. června 1721, která uvádí, že lovci za pět hodin skolili 57 jelenů, 11 laní a čtyři kolouchy.

Náš historický exkurz do krajiny Brandýska je tím u konce. Výlet je velmi variabilní a lze ho přizpůsobit potřebám kohokoliv. Napočítali jsme asi 15 kilometrů.

Nádvoří baziliky
Nádvoří baziliky
Románská krypta v bazilice
Románská krypta v bazilice
Eremitáž sv. Václava
Eremitáž sv. Václava
Čelákovice
Čelákovice
11.04.2016 20:55:58
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one