Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Perla Černého moře uchvátí milovníky památek i mořských medúz

Bazilika svaté Sofie v centru města.
Bazilika svaté Sofie v centru města.
Úzké uličky, středověká dlažba, za každým rohem historický skvost. Jako cesta v čase o několik stovek let až tisíciletí se může zdát návštěva bulharského Nesebaru. Staré centrum města je navíc zapsané na seznamu UNESCO, což je o důvod víc k návštěvě.
Do Nesebaru jezdí turisté nejčastěji ze Slunečného pobřeží, ale také z Ravdy, Sveti Vlas nebo rovnou z Burgasu, kde je mezinárodní letiště, kam většina lidí létá. Do Nesebaru se lze dostat hned několika způsoby. Autobusem, autem, turistickým vláčkem, lodí, ale nejlépe uděláte, když se vydáte po svých po pláži. Těch šest až osm kilometrů zvládne hravě každý a po cestě se můžete svlažit nebo si rovnou zaplavat v Černém moři.

V turistickém průvodci se mimo jiné dočtete, že Nesebar byl v minulosti hlavně městem rybářů, zemědělců a vinařů. Po roce 1959 však došlo k velkému rozvoji turistických center, hotelů a především vznikl rezort Slunečné pobřeží. Nesebaru se proto přezdívá perla Černého moře.

Prvními obyvateli malého poloostrova byli někdy v 5. či 6. století před naším letopočtem Řekové, kteří tady postavili náboženské chrámy, gymnázium i divadlo. Město se stalo střediskem obchodu, dopravy a rozvíjelo se. Původní název byl Manebria, od krále Menase. Jednou z nejstarších památek je podle archeologů bazilika svaté Sofie, kterou najdete v samém srdci Nesebaru. Byla to trojlodní stavba dlouhá asi 25 metrů, jejíž pozůstatky nelze během cesty městem minout. Poměrně vysoké arkádové zdi s výklenkem tam stojí dodnes a patří mezi nejfotografovanější památku.

Poloostrov dlouhý asi 850 metrů toho ovšem nabízí mnohem víc. Větrný mlýn u silnice spojující nový a starý Nesebar nebo zbytky opevnění, na které narazí návštěvníci hned při příchodu do města. Poházejí z helénistického období 5. až 3. století před naším letopočtem. Po pravé straně lze navštívit za 6 leva (asi 80 korun) archeologické muzeum.

V dobách minulých bylo v Nesebaru až 40 kostelů a bazilik, dnes je to zhruba deset. Doporučujeme návštěvu kostela sv. Stephena nedaleko antického divadla. Kostel pochází z 11. století a je výjimečný svými nástěnnými malbami, které ukazují život světců i obyčejných lidí. Krásně zdobené jsou i oltář a kazatelna. Vstupné do kostela stojí šest leva. Hned vedle se nachází chrám sv. Johna Alturgetose ze 14. století se třemi apsidami a předsíní, které se objevují u raně křesťanských kostelů.

Utíkají před medúzami  

Architektonické skvosty zde však najdete na každém kroku, stejně jako restaurace, kavárny, suvenýry a točenou zmrzlinu, která se v Bulharsku prodává na 100 gramů. Pakliže půjdete po hlavní promenádě centrem starého města, neminete kostel Krista Pantokrata z přelomu 13. a 14. století. Bravurní architekturu doplňují červené cihly, oblouky nebo svastika. Uvnitř za tři leva (asi 39 Kč) najdete malou expozici o Nesebaru, starodávné mapy a obrazy. Naproti kostelu pak najdete muzeum filmu a rekvizit.

Od kostelu si to pak můžete nasměrovat do jedné z mnoha restaurací na pobřeží s výhledem na moře. Neobyčejný oběd nabídne podnik zřízený přímo ve staré lodi. Využít lze i pláž nebo se projít po poloostrově kolem dokola. Velice malebné místo se nachází na severním břehu na straně Slunečného pobřeží, kde najdete zbytky opevnění a věž z 18. století. Další zbytky opevnění zmizely pod vodou, která zatopila už jednu třetinu ostrova. Najdete je až 80 metrů od pobřeží.

Kousek odtamtud je přístav, ve kterém upoutá pozornost především vrak staré lodi, jenž se kymácí ve vlnách. Právě odtud pak vyjíždějí výletní lodě nejen na Slunečné pobřeží, ale také do Sveti Vlas. Musí být ovšem to správné počasí, protože ve větších vlnách zůstávají lodě v přístavu a je rovněž zakázán vstup do moře. Na plážích to hlídají přísní plavčíci vybavení píšťalkami.

Šokovaní turisté ale někdy moře opouštějí sami, protože utíkají před medúzami. Černé moře, a hlavně jeho pobřeží, je totiž bohaté na kořenoústky plicnaté, která může dorůst až do jednoho metru. Obavy však nejsou na místě, poněvadž medúza není moc nebezpečná a její žahnutí většinou nebolí. Navíc u pobřeží lze dost často pozorovat jedince, kteří již zahynuli, a vlny je vyvrhnou na břeh.

A když vám zbude trochu času, je možné jej strávit v aquaparku nebo sportovními radovánkami, které nabízí mnoho půjčoven po pobřeží. Přemíra komerce je však místy spíše na škodu.

Kořenoústka plicnatá v Černém moři
Kořenoústka plicnatá v Černém moři
 Kostel sv. Stephana z 11. století
Kostel sv. Stephana z 11. století
Návštěvníky Nesebaru vítá větrný mlýn.
Návštěvníky Nesebaru vítá větrný mlýn.
Zbytky opevnění Nesebaru
Zbytky opevnění Nesebaru
15.07.2019 20:49:53
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one