Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Ostrov Nissyros: Výlet ke kráteru spící sopky a zapálení svíčky za tajné přání

Nissyros

Nissyros

vulkanický kráter
Hodinu cesty z řeckého ostrova Kos se v Egejském moři nachází kruhový vulkanický ostrov Nissyros. Kromě sestoupení do kráteru, kde se nadýcháte síry, vás místní pozvou do svých taveren a hospůdek, ve kterých ochutnáte tradiční sladký nápoj z mandlí. Pro historicky založené cestovatele ostrov nabízí johanitský klášter nebo antickou zříceninu.
Je krásná slunečná sobota a my vyrážíme z přístavu Kardaména na jihovýchodě ostrova Kos výletní lodí na asi 20 kilometrů vzdálený ostrov Nissyros. Během plavby míjíme několik dalších menších ostrovů a také ostrov Gyali, na kterém se těží pemza. Hned za ním se z moře tyčí cíl naší cesty.

Při plavbě do přístavu kapitán lodi ještě provede manévr, při kterém se celá loď otočí. Ještě že plujeme sotva rychlostí 15 kilometrů v hodině. Nikomu tím pádem nezůstane nemilá vzpomínka na mořskou nemoc.

Už z paluby turisté zběsile fotografují malebné modro-bílé městečko Mandraki, v jehož pozadí se tyčí pohoří ostrova. Po zakotvení se poznání chtiví cestující rozdělují podle toho, jestli dají přednost prohlídce města, nebo odjezdu k hlavnímu turistickému cíli — kráteru Stefanos.

Autobusy do něj musí urazit cestu pohořím, kde se střídá stoupání s klesáním a při průjezdu prudkých zatáček nezbývá ani místo pro skútry. Cestující se při jízdě nenudí. Obdivují přístav s temně modrým mořem, v pozadí s ostrovy nebo údolí vulkánu s klikatou silnicí.

Procházka v kráteru 

Na „konečné stanici" se z několika autobusů vyřítí desítky turistů, kteří se řadí na okraji kráteru, kde dostávají pokyny a informace od svých průvodců. Nebyla by to správná turistická destinace, kdyby u parkoviště chybělo občerstvení se suvenýry. V horkém dni přijde vhod nejen chlazený nápoj, ale také stinné posezení.

Návštěvníci se po osvěžení mohou vydat do nitra kráteru o průměru 300 metrů, kde z mnoha děr unikají sirné výpary a teplota se po každém kroku nebezpečně zvyšuje. Sopka je činná, ale spící. Poslední její aktivitu zaznamenali odborníci v roce 1888 a další nepředpokládají.

Po dostatečném pobytu v kráteru a nadýchání se sirných par se autobusy podle nepravidelného jízdního řádu vracejí zpátky do hlavního města. Lze doporučit prohlídku typicky řeckého městečka s krásnými úzkými uličkami a posezení v nějaké místní taverně, kde vám nabídnou ostrovní sladký nápoj z mandlí — soumadu.

Klášter ze 14. století

Následná procházka po pobřeží vás pak dovede až pod johanitský klášter ze 14. století, a koho ještě nebudou bolet nohy, může vyšlápnout kopec ke kostelu, ve kterém si lze za euro koupit svíčku a zapálit ji. Měla by vám splnit vaše tajné přání. Ten, kdo žádné nemá, se musí spokojit s prohlídkou kostela a výhledem na městečko.

Že ostrov, který má v průměru asi osm kilometrů, nabízí mnohem víc, se lze přesvědčit o dva kilometry dál od kláštera. Před návštěvníky se tam rozprostře antická zřícenina Paleokastro, ze které se zachovala městská hradba z precizně opracovaných kamenů.

Místní obyvatelé jsou, stejně jako v jiných oblastech Řecka, velmi přátelští. Na ostrově jich žije asi 1500 a živí se převážně rybolovem. V letní sezóně pracují také v cestovním ruchu.

Na ostrov přijíždějí turisté z Kosu nebo Rhodosu. Návštěva Nissyrosu zabere nejméně den, výlety pořádají agentury a stojí od 30 do 40 eur.

19.05.2015 19:33:08
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one