Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Opuštěný a tajemný hrad Trosky

Trosky

Trosky

Po staletí se do krajiny rozhlížejí věže Panna a Baba, aby daly všem příchozím i kolemjdoucím najevo, kdo střeží cesty a panství pod hradem Trosky. Uzavření jeho bran na konci října mění dominantu Českého ráje v opuštěnou tajuplnou stavbu.

Na stromech se pohupují poslední zbytky listí, zem už není tak zelená jako před pár týdny a také barevné kvítí dalo s blížícím se koncem roku poslední sbohem. Procházka krajinou připomíná spíš smutnou předzvěst dalších dní, kdy sluneční paprsky zůstanou dobře schovány za těžkými mraky.

Procházíme po asfaltové silnici obklopené stromy a přemýšlíme nad tím, jak toto místo mohlo vypadat na konci 14. století, kdy šlechtic Čeněk z Vartemberka rozhodl o postavení hradu na dvou čedičových vršcích. Nápad a realizace stavby už v jeho době musela mít obrovský ohlas, protože dostat na desítky metrů vysokou skálu těžké kvádry kamenů nebylo jistě lehkým úkolem. Předci si s tím ale poradili a vznikl nedobytný hrad střežící malebnou krajinu.

Zatímco vstupujeme do lesa, kam nás přivádí modrá značka vedoucí z Borku pod Troskami, mizí silueta věží, která doprovází všechny cesty na hrad. Za doprovodu šumění listí procházíme části lesa až na louku pod Troskami, kde nás vítá štěkot rozčíleného psa a vrčení sekačky, která tak vzdáleně připomíná letní měsíce, kdy tudy proudí davy turistů.

Hrad, jemuž někteří přezdívají osmý div světa, má svá tajemství. Asi nejdiskutovanější jsou jeho záhadné chodby, které se údajně rozprostírají pod Troskami. Měly sloužit k nepozorovanému útěku oblehnutého hradu nebo k doplňování zásob.

Ústit mají chodby do nedalekého skalního města Apolena, do kterého v roce 2010 ochranáři zakázali vstup kvůli jeho devastaci. Mimo jiné tam lidé lezli do jeskyně, kde zanechávali vzkazy a ničili tak pískovec. V těchto místech mají být i zavalené chodby do zříceniny.

Poklad z kláštera  

 

Zajímavější je záhada ukrytého pokladu, který v hradu prý zanechal Ota mladší z Bergova a jeho násilnický kumpán Jan Městecký z Opočna. Tito dva a jejich tlupa v roce 1415 lstí vnikli do opatovického kláštera, kde pobili a vyhnali mnichy, aby mohli ukrást jakýsi poklad. Ten poté údajně schovali právě zde.

K Otovi mladšímu se váže ještě jedna zajímavost. Jelikož byl příznivcem katolíků, stal se trnem v oku husitů, kteří si na něj posvítili v roce 1424 a hrad oblehli. Síly jim ovšem nestačily, a tak odtáhli s nepořízenou.

V roce 2014 na nás sice nečekají obránci stavení ani pevné nepoškozené hradby, do hradu se přesto nedostaneme, poněvadž sezóna zde končí na konci října. V předhradí potkáváme jediného člověka, jenž natírá okna na zavřené turistické chatě.

Pevná čedičová skála z období třetihor spojená s Pannou při pohledu zpod věže dokonale ukazuje um lidských rukou. Panna ční do výše 57 metrů od nádvoří, protější Baba je o 10 metrů nižší. Pakliže je otevřeno, přitahují tisíce cestovatelů měsíčně. Úchvatný rozhled je nejen na Český ráj, ale i na Ještěd, Krkonoše nebo například na České středohoří.

Náš výhled je momentálně omezenější, a to nejen kvůli zavřené bráně, nýbrž i nepříliš pěknému počasí. Nenecháme si zkazit náladu, stavíme se pro geocachingovou krabičku a pokračujeme prohlídkou okolí. Zastavíme se pod Babou, kde bylo na přelomu tisíciletí vybudováno schodiště, jež na ni umožňuje lepší přístup.

Opuštěné parkoviště pod hradem připomíná westernové městečko, akorát místo slámy se po zemi kutálí listí. Scénu doplňuje zvuk zřejmě vrzající vlajky umístěné na jedné z věží. Kolem prázdných stánků se cesta stáčí k zavřenému hotelu a zřejmě už nefunkčnímu občerstvení, které se pomalu mění v ruiny.

Pár kilometrů na zámek  

 

I když jsou dny krátké a na delší výlety to příliš není, od hradu se dá pohodlně za přibližně dvě hodiny dojít až k další frekventované památce kraje, a sice zámku Hrubá Skála. Vypravte se proto po červené značce směrem na Tachov, při jehož průchodu si všimněte udržovaných dřevěných roubených domů, kterým k dokonalosti chybí jen šindelová střecha.

Cesta pokračuje kolem rybníků Želejským údolím a poté na sever průsmykem mezi skalami. Čeká vás asi tříkilometrové monotónní putování tichou krajinou, kde v tomto období nepotkáte ani živáčka. Na konci vyjdete u hřbitova kousek od zámku.

Minout zámek určitě nemůžete, poněvadž zpoza stromů prosvítá stavení postavené okolo roku 1350 Hynkem z Valdštejna na masivní pískovcové skále. Původně gotický hrad prošel úpravami až do renesanční podoby. Mísí se v něm ale i stopy baroka, pseudogotiky a novogotiky. Než vstoupíte po kamenném mostě do zámku, minete vpravo hotel, který mimo sezónu nefunguje, a vlevo kapli.

První branou se dostanete do dalšího hotelu, na který je většina zámku přestavěna, a na nádvoří, jež slouží jako parkoviště. To kazí celkový dojem z opraveného zámku.

Další most přes příkop vede návštěvníky do nitra památky. Pohledem z něj spatříte precizní práci dělníků na hradbách, které doslova sedí na pískovcové skále. Druhé nádvoří zdobí novogotický vstupní portál, ale hlavně vyhlídková věž, která bývá v létě otevřena pro veřejnost.

Výhled na Hruboskalské skalní město je ale i z nádvoří, pokud zrovna není v mlžném oparu. Pak si musíte vystačit se skleněnými arkádami, schodišťovou věží nebo starou kašnou. Klid a ticho opuštěných Trosek zde do sytosti vynahradili hoteloví hosté. Zdejší hotel byl totiž kupodivu plně obsazený.

Trosky

Trosky

Věž Baba

Věž Baba

Hruboskalsko

Hruboskalsko

Hrubá Skála

Hrubá Skála

Novogotický vstupní portál
01.01.2015 12:00:00
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one