Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Okouzlující příroda na severu Moravy skrývá desítky vzácných živočichů a rostlin

Skokan v Poodří
Skokan v Poodří
Žádné hrady, zámky či zříceniny a už vůbec ne vyhlídky a daleké rozhledy do krajiny. Za to však meandry řeky Odry, lužní les či nivní louky a k tomu rozhlehlé rybníky s pestrým vodním ptactvem a žabím koncertem. To je v kostce Chráněná krajinná oblast Poodří.
Nadšencům historie je z úvodu jasné, že zůstávají doma, milovníkům vyhlídek nabízíme skvostný výhled nikoli do dálky. O výjimečnosti oblasti v Moravskoslezském kraji přibližně mezi Studénkou a Ostravou věděli nepochybně již naši předci. Stát o tuto oblast projevil zájem až v roce 1991, kdy byla vyhlášena CHKO. Příroda a možná trochu i člověk zde přichystali rozmanitou scenerii.

Řeka Odra si na většině míst zachovala přirozenou podobu mnoha meandrů, zátok a míst, kde se může v klidu rozlít. Rybníků je ve zdejší oblasti nepočítaně a vytvářejí tak pravou tvář Poodří. Ne nadarmo se o Poodří mluví a píše jako o mokřadu, který byl v roce 2005 zařazen na seznam ohrožených mokřadů, a to kvůli absurdnímu nápadu výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Mimo to je CHKO chráněna v soustavě Natura 2000 jako ptačí oblast a evropsky významná lokalita. Sečteno a podtrženo oblast má velkou hodnotu ve všech směrech.

Chráněnou oblastí vede několik turistických tras včetně naučných. Jedna z nejhezčích je asi červená, která vás povede od Polanky nad Odrou do Jistebníku, spolu s ní tam mají svou trasu rovněž cyklisté. Kdysi hojně jezdili přímo kolem rybníků od mostu v Polánce, ale protože tato stezka vedla u rybníku Kačírek nejpřísněji chráněnou zónou, byl tam cyklistům vjezd zakázán.

Důvod byl prostý, projížděli Národní přírodní rezervací Polanská niva, což je nejcennější místo celého CHKO. Chráněné je především pro svou jedinečnou ukázku lužního lesa s mrtvými rameny a meandrující Odrou, na které navazují luční společenstva. Roste tam mnoho vzácných bylin a na jaře u rybníků hnízdí vodní ptáci, které by provoz rušil.

Rak či škeble

Pokud se chcete podívat do těchto míst, vydejte se tam pěšky a choďte po cestičkách a tiše. Odměnou vám budou nejen malebné výhledy jak na rybníky, tak řeku, ale i zdejší obyvatelé. Přes 150 živočichů, které v CHKO můžete potkat, je podle zákona chráněných. Setkat se můžete s rakem říčním, velevrubem malířským, škeblí rybniční či modráskem bahenním.

Při naší návštěvě jsme měli štěstí na druhy, které jsou častější. Na rybnících je ani nemusíte vidět, ale přesto víte, že tam jsou. Řeč je o skokanech, kteří hlavně z jara o sobě dávají vědět opravdu hlasitým sborovým zpěvem. Za ten by se nemusel stydět i lecjaký koncertní sál. Pakliže budete mít více štěstí, uvidíte užovku obojkovou plazící se na vodní hladině nebo ondatru.

Na rybnících je čilý ruch. Ze strany na stranu létají volavky, u rákosí si cestu prošlapává čáp bílý. Nemusíme připomínat labutě, kachny, lysky nebo také potápky. Na rákosu pak můžete zaznamenat bravurně šplhajícího rákosníka. Samozřejmě se Poodří může pochlubit i druhy, jež hned tak neuvidíte. Patří mezi ně ledňáček říční, orel mořský a skalní, sokol, jeřáb nebo dudek chocholatý.

Asi nejvzácnějšími druhy budou vydra a bobr, jehož asi hned tak neuvidíte, avšak stopy po něm najít můžete. Na cestu tak doporučujeme nejen svačinu, nýbrž také dalekohled.

Sousedem letiště

Poodří ovšem není jen ráj pro zoology, ale i pro botaniky. Oblast je na rostliny velmi bohatá, protože se tam nacházejí různé typy stanovišť — louky, řeky, mokřady, a tůně. Najdete tam chráněné rostliny jako kotvice plovoucí, plavín štítnatý, leknín bílý či kapradiník a lilie.

Když se vynadíváte na rybniční hladinu nebo vzácnou květenu, vydejte se směrem ke Studénce. Neznačených cest pro pěší existuje více, jinak vás povede buď červená značka nebo z druhého břehu Odry naučná stezka Odra-niva. Třetí varianta spojuje obě předchozí a projdete se kolem dokola severní části CHKO.

Pakliže vás příroda nevyčerpá, a přesto byste chtěli vidět nějakou tu místní památku, lze navštívit například Letiště Leoše Janáčka v Ostravě Mošnově, které sousedí s Poodřím. Dostanete se k němu z Albrechtiček.

V nabídce jsou dále minimálně tři zámky. Veřejnosti přístupný je novogotický zámek ve Studénce. Vrcholně barokní zámek Nová Horka musíte obdivovat jedině zpoza plotu, stejně jako nedaleký pseudorenesanční zámek Bartošovice. V okolí najdete určitě více pozoruhodností, jež stojí za návštěvu podobně jako celá Chráněná krajinná oblast Poodří.

Jeden z mnoha rybníků
Jeden z mnoha rybníků
Labutí rodina
Labutí rodina
Veverka vzorně zapozovala
Veverka vzorně zapozovala
Čáp bílý na lovu
Čáp bílý na lovu
18.08.2016 19:51:59
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one