Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Od stařičkého platanu pěšky až k antickému divadlu

Kos

Kos

Gymnasion v Kosu
Nejen pobytem na pláži lze strávit dovolenou na prosluněném řeckém ostrově Kos. Stačí navštívit hlavní město, kde na vás čekají nejen antické památky, hrad, ale pro aktivní odpočinek třeba procházka po pobřeží, vodní sporty, cykloturistika a v neposlední řadě kavárny a taverny.

Kam se rozhodnete vyrazit jako první, záleží čistě na vašem vkusu a touze po poznání. Pravděpodobně ale při cestě do hlavního města dorazíte do centra k přístavu, kde uvidíte mohutné kamenné zdi hradu Neratzia.

Jestli vás stavba zaujme natolik, že zatoužíte vidět víc, musíte přes hlavní cestu k Hippokratovu platanu, od kterého po mostě zamíříte do poměrně skromně vypadající brány.

Po průchodu branou a zaplacení tří eur se přesunete o několik stovek let v čase zpět, konkrétně na konec 14. století. Tehdy to tu samozřejmě vypadalo jinak — z pevnosti nebyly trosky a na věžích lelkovali vojáci připraveni bojovat proti Turkům nebo Egypťanům.

K vidění jsou dnes středověké pozůstatky pevnosti, ale také antické památky, střílny pro děla i děla samotná. V hradu se můžete pohybovat prakticky bez neomezení.

Odvážnější návštěvníci nevynechají chodby v hradbách. Musíte si tu ale dávat pozor, kam šlapete a použít raději roušku. V chodbách je totiž nepříjemný zápach. O poznání lépe vám bude na hradbách, kde se rozhlédnete po přístavu nebo březích Turecka.

Nejstarší platan

Jakmile skončíte s prohlídkou, po mostě se dostanete zpět k Hippokratovu platanu, který je podle odborníků jedním z nejstarších v Evropě. Jeho stáří odhadují na 1000 – 2000 let. Mohutný kmen stromu je značně poškozený a větve jsou podepřeny lešením. Přesto se zatím stále zelená. Legenda praví, že strom zasadil sám řecký lékař Hippokrates, který pod ním vyučoval své žáky.

Hlavní město ostrova Kos s asi 12 tisíci obyvateli toho nabízí mnohem více. Tmavě modré čisté moře láká milovníky pláží, přístav zase fandy lodí a člunů. Centrum města zve turisty do taveren, restaurací a barů. Nechybí ani muzea a antické památky, kterými je Kos doslova posetý.

Jestliže se postavíte čelem k Hippokratovu platanu, uvidíte po své pravé ruce rozlehlé archeologické naleziště - Agoru. Bylo odkryto po zemětřesení v 1. polovině 20. století. Z areálu určitě stojí za zmínku chrám Afrodity z 2. století před naším letopočtem. Zbytky Agory patřily především do hospodářského a společenského centra tehdejší doby.


Tržnice, kavárny a taverny

Když se vypravíte dále do vnitrozemí, zanedlouho narazíte na náměstí s Defterdarovou mešitou z 18. století. Dámy zase jistě potěší mnoho kaváren a hlavně tržnice, která celému náměstí dominuje. Nakoupit se v ní dá opravdu vše, od potravin a kosmetiky, přes turistické suvenýry až po stříbro.

Až nasytíte své žaludky a naplníte nákupní tašky, budete mít jistě dostatek sil na procházku o několik ulic dál. Mezi městskou zástavbou plnou bílo modrých nízkopodlažních domů objevíte další archeologické naleziště.

V průvodcích se areál jmenuje Západní vykopávková oblast. Historici ji zařazují do 3. až 2. století před naším letopočtem. K vidění je tam částečně nymfeum – lázeňské zařízení obložené mramorem. Při cestě mezi zbytky antických staveb narazíte také na gymnasion se znovuvztyčenými sloupy. Gymnasion bylo sportoviště, podle kterého je dnes pojmenovaná gymnastika.

Cypřišovou alejí do divadla 

Pro samý obdiv všech těch stařičkých sloupů a staveb si nezapomeňte všimnout, po čem vlastně šlapete. Na mnoha místech totiž budete mít pod nohama mozaiky vykukující z ochranné vrstvy písku.

Od Gymnasionu stačí jen přejít přes hlavní ulici a můžete nahlédnout do divadla. Konkrétně římského z 2. století. Zavede vás k němu cypřišová alej. V tak trochu strohém Odeonu se i dnes konají koncerty a představení.

Pod mramorovým hledištěm je nejen zázemí divadla, ale také výstava o historii tohoto místa. S trochou fantazie není složité si představit, jak Odeon vypadal dávno předtím, než sem začaly proudit davy zvědavých turistů.

16.05.2014 19:44:13
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one