Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Obora Hvězda zve k výpravám do historie i za přírodními krásami

Obora Hvězda

Obora Hvězda

Oblíbené místo Pražanů využívané pro odpočinek a relaxování, ale také k sportovnímu a kulturnímu využití, to je obora Hvězda a letohrádek Hvězda v Praze-Liboci. Vydejte se podívat po stopách vzniku obory a jejímu současnému využití.
Vznik obory Hvězda se datuje již do pravěku, dokazují to archeologické vykopávky, které probíhaly v 19. století. Její reálná a zaznamenaná historie ale začíná v roce 1534, kdy ji oficiálně zakládá císař Ferdinand I. Ten kolem ní také postavil zeď se dvěma branami - Břevnovskou a Libockou.

Obora se rozkládá na 84 hektarech a 1. září 1988 byla vyhlášená přírodní památkou. Důvodem pro její ochranu jsou lesní porosty a významná ornitologická lokalita. V oboře najdeme několik památných stromů a asi 60 druhů hnízdících ptáků. Kromě tohoto má obora svůj mokřad a rybník. Mokřad byl zařazen do území evropsky významných lokalit Natura 2000.

Zajímavostí obory je bezpochyby letohrádek Hvězda, jehož základní kámen byl položen Ferdinandem Tyrolským 27. června 1555. Byl vybudován dvoupodlažní letohrádek ve tvaru šesticípé hvězdy. Stavba byla několikrát rekonstruována. Naposledy se tak stalo v období let 1986 – 2000. Letohrádek Hvězda byl v roce 1962 zařazen na seznam národních kulturních památek.

Bitva na Bílé hoře i jednotky SS

Momentálně slouží jako výstavní prostor, kde v období od dubna do října naleznete různé výstavy a expozice. Jednou z nich je také expozice bitvy na Bílé hoře. Ta se odehrála nedaleko obory 8. listopadu 1620. Vojska, která zde tehdy bojovala, se pohybovala u zdi obory v místě zvaném Světlička. V oboře tábořily také vojska třicetileté války. Místní lesy pamatují i druhou světovou válku, kdy zde byly vybudovány kryty pro příslušníky SS.

Obora Hvězda měla ve své historii již spoustu využití. Mnohokrát ji využívala šlechta pro svůj odpočinek a hon. Sloužila jako tábořiště, zdroj dřeva a úkrytu. Často byla využívána při slavnostních příležitostech, jako byly diplomatické návštěvy nebo korunovace.

V současné době probíhá rekonstrukce zdi obory, která má několik vchodů. V oboře byla zřízena naučná stezka, která je doplněna několika informačními tabulemi. Ty popisují její historii, zdejší faunu, floru i život v oboře.

Místní občané, ale i návštěvníci jí využívají k procházkám v kterémkoliv ročním období, ke sportovním aktivitám jako je běh, cyklistika nebo v zimě běžci na lyžích. V oboře najdete několik dětských hřišť a načiní pro sportovce.
24.05.2013 20:01:33
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one