Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Nový hrad u Kunratic čeká oživení, v lese vznikne také naučná stezka

Nový hrad

Nový hrad

Hlavní město Praha se konečně rozhodlo začít s obnovou třetího hradu v Praze a jediné zříceniny hradu v hlavním městě – Nového hradu u Kunratic. Památka, která byla kdysi významným útočištěm krále Václava IV., po letech v zapomnění získává opět příjemnější tvář. Magistrát v příštím roce plánuje výstavbu dřevěného mostu ale i naučnou stezku v Kunratickém lese, který hrad obklopuje.
Hrad nechal postavit v roce 1411 syn Karla IV. Václav IV. jako své letní sídlo, které se stalo vrcholem hradní architektury té doby. Jeho stavitel zde taky o osm let později zemřel, když se dozvěděl o začínající husitské revoluci a pražské defenestraci.

Pro hrad byli husité také osudní. V roce 1421 ho po obléhání dobili a pobořili. Hrad už nebyl nikdy obnoven. Ale ještě roku 1881 zde prý stály pět metrů vysoké zdi.

Projekt na obnovu hradu vznikl již v roce 2009, ale k samotným stavebním úpravám a archeologickému výzkumu došlo až v červnu 2012. „Celá obnova hradního návrší je rozdělena do několika dílčích akcí, první se týká samotné zříceniny, v druhé bude postaven dřevěný most přes hradní příkop a ve třetí budou ochráněny valy původního husitského ležení,“ uvedl radní hl. m. Prahy s odpovědností za životní prostředí Radek Lohynský (ODS).

Před samotnými stavebními pracemi zříceninu prozkoumali archeologové, kteří zde v létě provedli menší výzkum. „Na hraně hradního areálu u obvodové zdi jsme objevili husitské střelivo do praku, které zde zůstalo po obléhání hradu v roce 1421. Další nálezy byly minimální, ale i přesto jsme objevili kusy středověké ale i pravěké keramiky, která ukazuje, že toto místo bylo osídlené i v pravěku,“ řekl vedoucí výzkumu archeologů Jaroslav Podliska.
23.03.2013 20:15:10
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one