Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Nereagujte na nevyžádané SMS, zasláním kódu vás podvodníci mohou připravit o peníze

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Podvodníci přišli na nové způsoby jak nakupovat za cizí peníze prostřednictvím mobilního telefonu a internetu. Umožňuje jim to možnost placení za zboží či služby tzv. m - platba. Na vybrané telefonní číslo nechají prodejcem zaslat kód, který se poté pokusí z oběti vymámit.
Podvodníci se zaměřili na možnost placení na internetu pomocí mobilního telefonu. Takovou službu začali nabízet někteří operátoři a podnikaví čeští podvodníci toho ihned využili. Platba spočívá v tom, že si na internetu vybere zboží nebo si můžete zaslat peníze na svoje účty, které slouží třeba k internetovým hrám či sázkám, a rozhodnete se zaplatit prostřednictvím operátora.

Službu musí nabízet také obchod, kde takto chcete nakoupit. Vyberete si zboží, zadáte své telefonní číslo, na které přijde SMS zpráva s kódem, a ten následně zadáte na internetové stránce. Peníze za zboží se vám stáhnout z kreditu nebo prostřednictvím měsíčního vyúčtování.

Triky podvodníků jsou různé a neustále je obměňují. Lidé, kteří s takovým jednáním již setkali, se navzájem varují na internetu. „Volal mi člověk, který se představil jako Stránský a že mi omylem poslal SMS s kódem, jestli bych mu ho mohla přeposlat. V tu chvíli jsem nad tím nepřemýšlela a odkývala mu to. Pak mi ale přišel ten kód přímo od operátora, takže mi to naštěstí v tu chvíli docvaklo a nic mu neposlala,“ uvedla jedna ze stěžovatelek.

Operátoři její zkušenosti potvrzují s tím, že případu zatím nezaznamenali mnoho, ale je možné, že ne všichni podvedení se na ně obrátí. „Zákazníkům doporučujeme maximální opatrnost, stejně jako při obsluze internetového či mobilního bankovnictví nebo využívání platební karty. Zásadně nikomu nesdělujeme vygenerovaný kód, heslo či jiné informace, ani kdyby na mobil přišly omylem,“ řekla mluvčí T - Mobilu Martina Kemrová.

Několik případu již zaznamenala také policie, která potvrdila, že v ČR řeší již několik podaných trestních oznámení. Případy vyšetřuje jako trestný čin podvodu.

Podvodníci si ale nevybírají pouze náhodné čísla. Velice rizikové je také zasílat své telefonní čísla na internetových seznamkách nebo chatech. Pachatelé se většinou vydávají za dívky, které tvrdí, že mají blokovaný telefon a potřebovaly by zaslat jednorázové přihlašovací údaje k Facebooku, Skypu nebo jinému komunikačnímu programu na telefon své oběti.

Pokud poškozený svolí a číslo ji zašle, obratem mu přijde kód, který si dívka vyžádá. V tu chvíli již podvodník platí za nákup v některém internetovém obchodě a na mobilní telefon poškozeného přijde informativní SMS s poděkováním za nákup.

Mluvčí operátora upozornila, že pokud se někomu takové událost stane, měl by tyto služby zablokovat a obrátit se na policii.
02.02.2013 19:55:55
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one