Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Navštivte palác Knóssos na Krétě a podívejte se na zbytky minojské civilizace

IMG_5458.jpg
Říká se, že povinností každého návštěvníka Kréty je, podívat se do zbytků minojského paláce v Knóssu. Každoročně toto místo, které se nachází nedaleko hlavního města Kréty, navštíví statisíce turistů.
První palác zde byl postaven v 19 století př. n. l. v prvním palácovém období minojské civilizace. Po dalších 300 let byl palác mnohokrát přestaven, až jej zničil vpád mořských národu někdy okolo roku 1400 př. n. l. V paláci žilo až osm tisíc obyvatel.

Ve svých dobách palác sloužil jako administrativní a náboženské centrum minojské civilizace a byl bludištěm se stovkami pokojů. Dnes z něj zbyly pouze trosky, které od jeho objevení koncem 19. století, byly opraveny betonem, aby déle vydržely. Fresky a malby, které palác zdobily a uchovaly se, zde nenajdete. Zhlédnout je můžete v muzeu v Heraklionu. V Knóssu jsou jen jejich napodobeniny. Můžete tam obdivovat fresku Minotaura nebo Delfínovu fresku.

Palác byl ve své době rozdělen zřejmě do čtyř částí. Dnes stojí za zhlédnutí trůnní síň, která je schována za zdmi části paláce a do které je přístup po úzké cestě v řadě. Uvidíte ji jen několik vteřin. Dalším významným místem je královnino apartmá, do kterého se můžete podívat skrz skleněnou výlohu.

Celý palác jsou již jen zbytky zdí, schodů, úzkých cestiček, ale naskýtá se vám pohled i do krajiny se všudy přítomnými sady oliv. Na větším náměstí je také instalována střecha, aby se návštěvníci ochladili a schovali před sluncem. Stromů, pod kterými byste se mohli schovat je málo a když už, jsou plné Cikád, které neúnavně cvrlikají.

Na závěr výpravy po starověkém paláci se střetnete s téměř nedochovaným divadlem. Ve své době ale jistě bylo hojně navštěvovaným místem, určeným nejen pro pobavení, ale také k setkávání lidí. Částečně dochovaným úkazem je ale stoka, která měla funkci kanalizace. Obyvatelé měli přívod vody a starověké koupelny.
31.05.2013 21:53:20
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one