Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Na vyhlídku lanšperské zříceniny se dostanete jedině po žebříku

IMG_0525.jpg
Zříceninu, kterou nelze přehlédnout pro její mohutnou zeď, jež zbyla z hradu Lanšperk z poloviny 13. století, mohou turisté navštívit celoročně. Ruiny nacházející se nedaleko Ústí nad Orlicí nabízí nádherný výhled do okolí a kus východočeské historie. Aby z hradu nezbyly jen vzpomínky, snaží se místní občanské sdružení o jeho zachování.
Na zbytky hradu narazíte cestou vlakem z Ústí nad Orlicí do Letohradu na levém břehu Tiché Orlice. Hrad byl postaven za vlády Přemysla Otakara II. Král Václav II. ho pak postoupil Záviši z Falkenštejna, aby jej po jeho popravě zřejmě jako pokání mohl věnovat Zbraslavskému klášteru. Mniši ale měli k hradu daleko, a tak se o něj nebyli schopni náležitě starat.

Proto také hrad putoval do rukou mocnějších, kteří ho mohli spravovat lépe a mohli jej účinně bránit. Mezi nimi byli králové a biskupové. Roku 1425 se hradu zmocnili východočeští husité a jeho správu převzal Jan Městecký z Opočna, který se ale záhy změnil v odpůrce husitů. Husité hrad proto v roce 1429 opět oblehli a to s velkou početní převahou 4000 tisíc mužů. Nedošlo ani k souboji a hradní posádka hrad vydala.

Hrad poté vystřídal několik dalších majitelů a v roce 1622 je o něm zmínka jako o pusté stavbě, z níž se postupně stal zdroj stavebního materiálu pro nové domky v podhradí. Nyní je vlastníkem zříceniny obec Dolní Dobrouč, která podepsala smlouvu o užívání s občanským sdružením Sbor pro záchranu hradu Lanšperk.

Z hradu je jedním směrem nádherný výhled na údolí s železniční tratí. Z druhé strany lze velkým oknem spatřit vesnici s kaplí. Aby byl pohled z hradní zříceniny působivější, postavili členové občanského sdružení a místní obyvatelé v rohu zdi z lešení malou rozhlednu. Ta dosahuje výšky zdi a je z ní vidět na všechny světové strany. Zároveň s tím zrekonstruovali poměrně zachovalou zeď a nainstalovali vnější osvětlení.

Na další opravy nejsou peníze

„Jedná se o "dočasnou" stavbu, která je kdykoli rozebratelná. Vyhlídková plošina nesměla narušit nejen obvodové zdivo, ale nebylo možné ji ani ukotvit do země (např. vybetonováním patek). Celá konstrukce proto stojí na betonovém panelu,“ vysvětlil Libor Kubišta ze Sboru pro záchranu hradu Lanšperk.

Na další práce na zřícenině nyní schází peníze. Po změně ve vedení obce byly peníze investovány do jiných projektů, a proto se sdružení věnuje hlavně propagační činnosti a organizaci turistických akcí.

„Pravidelně pořádáme turistické pochody, které vedou přes Lanšperk. Nejbližší akcí je pochod Lanšperským panstvím. Uskuteční se 22. června a připravujeme na něj mimo jiné pohádkovou trasu pro rodiče s dětmi a snad i komentované prohlídky hradu pro dospělé turisty,“ dodal Kubišta.

Hradní zřícenina je přístupná celoročně bez vstupného. Ve vsi je možné zaparkovat a v podhradí je dokonce penzion s restaurací. Komu nebude stačit pohled na vesnici pouze z hradu lze doporučit prohlídku obce. Ta nabízí starobylé domky, které jsou kulturní památkou.
09.05.2013 19:49:12
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one