Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Muzeum řemesel v Letohradu prozradí, jak pracovali naši předci

Muzeum řemesel

Muzeum řemesel

Při cestě do Východních Čech můžete navštívit jedno z největších muzeí v České republice – Muzeum řemesel ve společenském centru Nový Dvůr v Letohradu. K prohlídce nabízí přes padesát historických řemesel.
Muzeum řemesel se rozkládá ve velkých prostorách barokní sýpky v památkově chráněném areálu Nového Dvora. Do areálu se dostanete autem po projetí brány. Parkování je zdarma. Muzeum se nachází na ploše 1650 m², a jak uvádí na svých webových stránkách, je údajně největším muzeem v ČR.

K prohlídce láká přes 50 expozic řemesel a živností z let 1840 – 1930 a k vidění jsou řemesla známá i neznámá. V hlavní budově jsou hned tři patra těchto expozic. Můžete si prohlédnout, jak pracovali fotografové, tesaři, pekaři, prodavačky, pracovníci v pohřebnictví a pohostinství, četníci nebo také bednáři a hasiči.

Mimo hlavní budovu se můžete vydat do mechanických dílen, školní třídy nebo vozovny. Výjimečná je také expozice vycpaných zvířat. Jsou v ní zvířata, která můžete běžně potkat v našich lesích a vodách. Exponáty působí opravdu věrohodně, z některých jde dokonce strach.
Muzeum bylo také oceněno. Získalo první místo jako nejlepší turistický cíl ve východních Čechách. Soutěž Cen Kudy z nudy uspořádala agentura Czech Tourism a je prestižním oceněním.

Návštěvníci mají na výběr několik prohlídkových tras, po jejich absolvování se mohou zajít posilnit do prostorné, dřevem stylizované, restaurace nebo posedět venku na nádvoří.

Nápad vytvořit muzeum řemesel dostal Pavel Tacl v roce 1996 a ohromily ho zejména prostory barokní sýpky z osmnáctého století. Exponáty sháněl pomocí svých kontaktů v regionu a hledáním v inzerátech. Muzeum otevřel 18. května 2000. O dva roky později se rozrostlo o třetí patro.
26.05.2013 12:49:25
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one