Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Letní Brdy lákají na prosluněné padrťské rybníky a chlad lesních hvozdů

Dolejší Padrťský rybník
Dolejší Padrťský rybník
První turistické rozcestníky a značky se začínají objevovat v půl roku staré CHKO Brdy. Pakliže nechcete čekat, až budou trasy hotové, přijměte pozvání na túru k Padrťským rybníkům nebo k hradu, který pohltil nejen zub času, ale i tajemný les.
K malebným padrťským rybníkům se dostanete z mnoha směrů, vede k nim i značená cyklostezka. Nová chráněná krajinná oblast je zařadila do nejpřísněji chráněných zón, protože se zde nachází významné druhy fauny a flory. Kromě obojživelníků se setkáte třeba s volavkou, orlem, čápem, vydrou, ale i obrovským množstvím hmyzu.

Rybníky byly vybudovány v 16. století a jsou nejvýše položené ve středních Čechách (630 m n. m.). Padrť byla v 18. století důležitou železářskou oblastí, bylo zde až pět hamrů. Za první republiky sem přijížděli turisté a rekreanti, od 50. let 20. století si území zabrala armáda.

Při cestě k nim si pozornější cestovatelé všimnou malé cedulky upozorňující na benediktýnský klášter založený kolem roku 1350, kdy zdejší pozemky dostali mniši z kláštera Ostrov u Davle. Klášter utrpěl ránu během husitských válek, během níž byl vypálen, a k obnově již nedošlo. Mniši utekli do kláštera ve Svatém Janu pod Skalou.

Vraťme se ovšem k Padrti. Rozlehlá vodní hladina je skvostná jak v létě, tak v zimě. Ověřili jsme si to již při naší lednové návštěvě, kdy hladinu pokryla ledová krusta a stromy bílá peřina. Tentokrát je vše barevné, plné života a (cyklo)turisté jsou všude.

Posezení vybízí k odpočinku, informační tabule zase k načerpání vědomostí. Do lesů a mimo cesty se však odtud dosud nedostanete, kvůli pyrotechnickému průzkumu, je volný pohyb omezen. S ohleduplností k přírodě je však třeba se pohybovat všude, poněvadž oblast má i evropský význam a je zapsána do soustavy Natura 2000.

Cestou od Hořejšího padrťského rybníku k Dolnímu můžete po pravé straně pozorovat mokřad, rašeliniště či rákosiny. A když budete mít štěstí a dobrý sluch, i hlasy žab. Po silnici zanedlouho dorazíte až k hrázi dolního rybníku, odkud se lze vypravit nejméně do tří směrů. Na sever k zámečku u Tří Trubek, na východ k vrcholu Praha a na západ k Mirošovu.

Protitanková střelnice 

Naše výprava se drží směru Mirošov. Smrkové monokultury střídají holoseče, louky či step. Ticho a klid jsou pro Brdy typické, sem tam projede nějaký cyklista, pěších turistů ovšem potkáváme minimálně. Občas je slyšet zpěv ptáků a zpoza stromů rostoucí mraveniště.

O chvíli později narážíme na památník rodu Krátkých. Píše se na něm, že v těchto místech stál po více jak 300 let statek a hospodářství rodiny. V roce 1941 ho museli opustit a stavení bylo srovnáno se zemí.

Další putování vede kolem střelnice Kolvín, v níž nejmodernější byla údajně pěchotní střelnice, která umožňovala střelbu na velké vzdálenosti. Byly zde i dvě protitankové střelnice. Modernější z nich měla devět drah a střílelo se z ní na vzdálenost až 2,5 kilometru. Trénovali zde také letci na letecké střelnici.

Se střelnicí za zády přicházíme k chatkám, před kterými však odbočíme do lesa. Chceme se totiž podívat na zbytky hradu Dršťka, který možná postavil jistý Dobrohost z Ronšperka. Archeologové určili původ stavby do poloviny 13. století. Historické dokumenty pak ukazují, že dalšími majiteli byli synové Dobrohosta.

O podrobnějších informacích historie mlčí. V roce 1421, kdy husité vypálili již výše zmíněný klášter, chtěli zničit také hrad Dršťka. Podle dostupných zpráv se jim to ovšem nepodařilo. V 15. století hrad získal král, po dalších sporech stavení rychle pustlo až do úplného zapomnění.

Hrad stál na buližníkových skalách, respektive na dvou jejich vrcholech. Stopy po něm můžete najít třeba na severovýchodní skále, kde zřejmě stála věž. Dobře patrná je také skalní průrva, jež oddělovala části hradu. Jinak na Dršťce nic jiného nečekejte, jen stromy, keře, skály a ticho. Buďte však opatrní, kolem hradu se prý pohybují víly a kostlivci, kteří s kříži v rukou otřásají skalami, až z nich padají ohnivé koule.

Dost bylo pověstí. Čeká nás poslední část cesty do Mirošova. Jakmile vyjdeme z lesa, napojíme se zanedlouho na žlutou turistickou značku, která nám usnadní orientaci.

Svatba na zámku

Po pár kilometrech kolem polí se všudypřítomnou řepkou stojíme před Mirošovem. Ještě než se vydáme hledat nádraží, obhlédneme místní zámek. Mimochodem Mirošov v době svého vzniku v polovině 14. století patřil právě k hradu Dršťka.

O století později získal panství rod Gryspeků z Gryspachu. Kolem roku 1594 dokončil Ferdinand Gryspek stavbu renesanční tvrze, která dnes tvoří severní křídlo zámku. Rod však zámek nedržel dlouho a prodal ho za 45 tisíc grošů Vratislavům z Mitrovic. Výčet dalších vlastníků zámku by vydal na další článek, a tak se zmíníme jen o předválečném vlastníkovi.

V roce 1939 ho koupil Ladislav Feierabend šéf tehdejšího ministerstva zemědělství. Ten musel utéct před nacisty a byl následně ministrem financí v exilové vládě. V roce 1948 utekl před komunistickým režimem a zámek byl vyvlastněn. Zámek chátral i přesto, že byl památkově chráněn. V restitucích ho dostala zpět dcera Feierabenda.

Za přispění jejího syna byl zámek rekonstruován a pro veřejnost zpřístupněno hlavní křídlo. Není ovšem otevřen stále, nýbrž pouze na objednání. Zařídit si tam lze ale svatbu či jinou akci.

Putování Chráněnou krajinnou oblastí Brdy je u konce. Našlapali jsme asi 20 kilometrů.

Dolejší rybník z hráze
Dolejší rybník z hráze
Brdský mokřad
Brdský mokřad
Hrad Dršťka

Hrad Dršťka

nebo spíš jeho zbytky
Konipas bílý

Konipas bílý

10.07.2016 20:39:41
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one