Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Hrad Rožmberk: Bývalé sídlo mocného panského rodu odkrývá i mučírnu

Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk

Nad řekou Vltavou na skalnatém ostrohu v jižních Čechách se tyčí bývalé sídlo jednoho z nejmocnější rodů u nás - hrad Rožmberk. Se svou trojicí věží je nepřehlédnutelný z širokého okolí. Návštěvníkům nenabízí pouze výhled do krajiny a kus historie, ale také vzácné sbírky obrazů, nábytek, zbroj a v neposlední řadě i mučírnu.
První zmínku o hradu pánů pětilisté červené růže zaznamenávají písemnosti již před 763 lety, což odpovídá roku 1250 za vlády Přemyslovce Václava I. V jeho listinách se také poprvé hrad připomíná a s ním jeho pravděpodobný zakladatel Vok I. z Rožmberka. O šlechtici z rodu Vítkovců se mnoho nedochovalo, a tak není známé ani jeho datum narození. Ví se ovšem, že byl v centru politického dění a zastával úřad nejvyššího maršálka českého království.

Jelikož hrad stál na důležité obchodní stezce, byl o něj zájem. Několikrát se ho nepřátelům podařilo dobýt. Rožmberkové hrad opustili na konci 13. století, kdy se přestěhovali do nedalekého Českého Krumlova. Vlastníky ale zůstali a nadále o něj pečovali. Dolní hrad se čtyřhrannou věží je starší, horní hrad byl v roce 1522 po požáru částečně zbořen.

V roce 1551 připadla rodová panství, a s tím i Rožmberk, Vilému z Rožmberka teprve šestnáctiletému, v pořadí 11. rodovému vladaři. Plnoletost Vilémovi udělil král Ferdinand I. V tomto období zaznamenává hrad stavební boom. Po jeho smrti se panství ujal Petr Vok, který na počátku 17. století předal Rožmberk svému synovci Janu Zrinskému.

Zlom pro hrad nastal v roce 1619, kdy ho oblehlo císařské vojsko pod vedením Karla Buquoye poté, co vypálilo městečko. Hrabě Buquoy a jeho následovníci se stali majiteli hradu na dalších více než 300 let. V polovině 19. století přebudovali potomci hraběte dolní hrad na muzeum. Dnes tak můžeme obdivovat jejich cenné sbírky.

Do prvního poschodí stoupají návštěvníci po zdobeném dřevěném schodišti. Pak projdou křižáckou galerií, kde mohou zhlédnout portréty templářů nebo také císaře Fridricha I. Barbarossy, na kterém lze obdivovat jeho dlouhý rudovous.

Následující prohlídka zavede turisty do pokojů šlechty, až k rytířskému sálu, kde si přijdou na své především muži, kteří se pokochají zbraněmi a rytířským brněním. Druhé poschodí hradu odtajní soukromí rodu Buquoy. Pokoje nedávno prošly rekonstrukcí, a tak návštěvníci nahlédnou do jídelny, salónu, pracovny nebo vyhlídkové Anglické věže.

Koho prohlídka vyčerpá nebo v letních měsících zahřeje, může se zchladit v katovně, kterou najdete ve sklepení. Teplota podzemních prostor oproti zbylému interiéru výrazně klesá. Průvodce či průvodkyně tady ukáže mučicí nástroje všeho druhu. Pro ženy například pás cudnosti, pro muže koník, na jehož ostrou hranu si trestaní muži museli sedat. Většinou se ale jedná pouze o repliky původních modelů.

Nádherný pohled, pro malíře obzvláště, se nabízí z předhradí nebo dřevěného mostu na celou obec. Té dominuje kostel Panny Marie a Vltava s mostem. Česká pošta, jíž patří původní starý hrad, plánuje otevření válcové věže Jakobínky, ze které bude hezký výhled jak na obec, tak také na hrad. Nutno připomenout, že malebnou krajinu si lze prohlédnout z již zmíněné Anglické věže.

K hradu vedou dvě turistické trasy a jedna cyklistická. Kdo dává přednost proudu řek, může do Rožmberku připlout na raftech či kánoích. Ten, kdo má raději pasivnější cestování, zvolí jako dopravní prostředek auto nebo autobus. S vlakem je to o něco složitější, protože stanice se od hradu nachází asi čtyři kilometry.
05.08.2013 19:35:29
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one