Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Hrad Kežmarok prý stojí na pokladu Thokolyovců. Střeží ho vězněná hradní paní?

Hrad Kežmarok

Hrad Kežmarok

Vysoké Tatry loni zažily turistický boom, přijížděli nejen Češi, ale i další zahraniční návštěvníci. Pobyt v nich si lze ale zpestřit také kulturou a historii, a to v nedalekém Kežmaroku. Kromě hradu tam můžete obdivovat mnoho dalších památek.
Kežmarok se nachází několik minut jízdy vlakem z Popradu v Prešovském kraji. Lidé si toto místo vyhlédli už v době kamenné, hustěji bylo zřejmě osídleno až v dobách následujících. Město Kežmarok vzniklo ve 13. století, nejstarší dochovaná listina pochází z roku 1251.

Centrum města je dnes městskou památkovou rezervací a kostel Nejsvětější Trojice je dokonce zapsán na seznamu UNESCO. Najdete ho nedaleko Hlavního náměstí vedle evangelického a řeckokatolického kostela z roku 2008. Ceněný je především svým vznikem – patří mezi tzv. artikulární kostely. Ty se stavěly v 17. a 18. století v době náboženské nesvobody protestantů. Musely se stavět podle rozhodnutí rady za městskými hradbami na špatně dostupných místech. Kostel v dnešní podobě, které se mu údajně dostalo za tři měsíce, je z roku 1717. Měl staršího dřevěného předchůdce z roku 1687.

K těmto třem pozoruhodným památkám, které na jednom místě představují různou dobu a různé architektonické prvky, se dostane od nádraží po hlavní ulici. Kousek odtud je rovněž část městských hradeb a brána. Pakliže se vydáte na Hlavní náměstí, přivítá vás městský úřad v honosné budově v centrální části. Skromný park doplňují moderně navržené veřejné toalety, které jsou přímo před radnicí. Z druhé strany železná klec, která zřejmě sloužila jako pranýř.

Náměstí nabízí také mnoho putyk na ukojení chuťových pohárků. Po dobrém jídle a pití se můžete vydat k hradu a skrz honosnou bránu na kulaté nádvoří. Po zaplacení tří eur (asi 80 Kč) se vypravíte na prohlídkovou trasu.

Gestapo na hradě

Rok postavení Kežmaroku archeologové neznají. Při vykopávkách však našli základy kostela sv. Alžběty na místě dnešního hradu, které datují před rok 1251. První zmínka o stavení pochází z listiny skoro o dvě stě let mladší. Když se roku 1462 stal majitelem Imrich Zápoĺský, začal stavení rekonstruovat a zbořil rovněž zmíněný kostel. Po požáru v druhé polovině 16. století byl hrad dalším majitele přestavěn v renesančním stylu. V 18. století získalo hrad město a vystřídaly se v něm různé instituce a také nacistické gestapo.

Při prohlídce obejdete hrad kolem dokola včetně vyhlídkové věže. Na začátku s průvodkyní míříme do expozice radnice a symbolů města, kde kromě jiného můžete obdivovat stroj na pečetění listin. Mnohem zajímavější je zvláště pro muže prohlídka zbraní. Od kuší, zbraní, nožů přes meče a dýky až po rytířské brnění. Nechybí šavle zdobené zlatem či výrobky ze slonoviny. Vše završí expozice střeleckého spolku, který zde vznikl v roce 1510.

Putování hradem zdaleka nekončí a průvodkyně nás neomylně vede po pavlači, ze které si Kežmarok prohlídnete pěkně z patra, do expozice lékáren. Ženy obhlížejí různé ingredience a vybavení lékárny z 19. a 20. století, zatímco muži zkoumají vybavení tehdejších lékařů. Expozice popisuje práci lékaře Vojtěcha Alexandra, který si jako první na Slovensku pořídil rentgen.

Příběh a hladomorna

Následující část zaujala návštěvníky napříč věkem i pohlavím. Na řadu totiž přišla hladomorna a vyhlídková věž. Někteří naslouchají příběhu o hradní paní Beáty, kterou tu věznil její manžel, jiní se nechávají unášet výhledem do krajiny a na město.

Až se všichni nabaží, zamíří do politicko-kulturní expozice, v níž mimo jiné spatří staré fotografické přístroje deskového formátu, ale i zvětšovací přístroje na výrobu fotografií. O malinko zajímavější je závěrečná prohlídka hradní kaple z poloviny 17. století. Nahlédnout do ní ovšem můžete pouze z pavlače, ze které je vidět na nádvoří také půdorys kostela sv. Alžběty.

Pověsti tvrdí, že pod kaplí jsou únikové chodby z hradu a dokonce schovaný poklad. Archeologický výzkum minimálně první tvrzení již vyvrátil. Poklad tam měli údajně zanechat Thokolyovci, kteří byli nesmírně bohatí. Objevilo se již několik dobrodruhů, jejž ho chtěli najít. Jeden v první polovině 20. století došel tak daleko, že od radnice dostal dokonce povolení na kopání. Tvrdil, že poklad se nachází 360 kroků od zříceniny, nebylo však jasné, jakou zříceninu měl na mysli, když hrad se zříceninou nikdy nestal. K výkopům avšak nikdo nedošlo, a tak je možné, že poklad stále čeká na svého objevitele.

Kostel Nejsvětější Trojice v Kežmarku
Kostel Nejsvětější Trojice v Kežmarku
Kežmarok z věže
Kežmarok z věže
Zbrojnice na hradě
Zbrojnice na hradě
Půdorys kostela sv. Alžběty
Půdorys kostela sv. Alžběty
20.06.2016 20:05:05
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one