Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Frankfurt nad Mohanem: Nobl bulváry, byznys, historie i zoo

Zoo Frankfurt nad Mohanem
Zoo Frankfurt nad Mohanem
Páté největší město Německa, jedno z evropských center finančnictví a multikulturní centrum to je Frankfurt nad Mohanem. Jedni ho srovnávají s New Yorkem, jiní mu přezdívají single city. Pojďme na prohlídku centra či frankfurtské zoo.
Stojíme na nádraží a rozhlížíme se kolem sebe, tři desítky nástupišť na povrchu a další v podzemí. Ruch velkoměsta začíná již tady, desítky obchodů a restaurací a místo pokladen automaty. Zamíříme si to k výstupu, abychom nahlédli pod pokličku finančního centra Evropy, kde sídlí skoro dvě stovky bank.

Od nádraží se vydáváme bulvárem Kaiserstrasse směrem k mrakodrapům a historickému centru města. Záhy zjišťujeme, že ulice je takové české Václavské náměstí. Nejdražší butiky, nobl restaurace, banky a finanční domy. Jak by taky ne. O kus dál se tyčí budova Evropské centrální banky a hned vedle vysoká dominanta z dílny Commerzbank. Tradiční ruch se zastavuje před logem evropské měny, kde si povinně všichni turisté pořizují selfie.

Frankfurt nad Mohanem je poprvé uveden na listině Karla Velikého z roku 794, o půl století později se město stalo sídlem říšského sněmu. Ve 13. století se pak honosilo statutem svobodného říšského města s mnoha pravomocemi. Frankfurtu se posléze dostalo ještě několika poct, mezi nimi třeba dvousetletá tradice jmenování císařů. Pořádnou ránu utrpělo město za druhé světové války. Střed velkoměsta téměř zmizel z povrchu zemského, na starých fotografií lze vidět vybombardované centrum s dosud stojící katedrálou.

Kromě honosné katedrály Kaiserdom jsou v centru k vidění také historické hrázděné domy se starou radnicí a uprostřed s malebnou kašnou. Hned vedle trčí do nebe kostel sv. Mikuláše ze 13. století, když projdete kolem něj k řece Mohanu, narazíte na Muzeum historie, které ukrývá kapli z 12. století. A jakmile už tam budete, vyběhněte pár schodů na most Eiserner Steg, kde si můžete všimnout ukazatelů hladiny povodní. Nejstarší datum je z poloviny 14. století. Z mostu je nevídaný pohled na Mainhattan, jak se přezdívá panoramatu, který připomíná proslulou New Yorskou oblast. Výhled je vskutku impozantní všemi směry, doplňuje ho rovněž čilá doprava na řece. Jediné, co mostu trochu kazí nádech, je zlozvyk zamilovaných párů, jenž věší na zábradlí zámky.

Po procházce po nábřeží se vracíme do centra, abychom ochutnali místní speciality a rovněž bezkonkurenční zmrzlinu. Svou návštěvu můžete doplnit nějakým muzeem či galerií nebo například  prohlídkou rodného domu spisovatele a básníka J.W. Goetheho. Až se nasytíte centra města, vydejte se oddechnout si do frankfurtské zoo. Není to daleko, pěšky maximálně patnáct minut, nebo tramvají číslo 11, která jede od nádraží přes střed města a vystoupit musíte na stanici Zobelstrasse.

Tisíce zvířat

Frankfurtská zoo je podstatně menší než pražská, za to cena lístku je vyšší. Zaplatíte za něj 10 eur (asi 270 Kč) a k tomu padesát centů za plán. Vstup do zahrady je hned vedle historické budovy, ve které je nejen restaurace, ale také divadlo. Samozřejmostí jsou suvenýry a spousta hraček.

Zoologická zahrada má až 5000 živočichů, přičemž větší zastoupení mají menší druhy. Hned za branou však na nás čeká medvěd brýlatý spolu s pavilónem lva a tygrů. V centrální části je vodní plocha, kterou kromě obvyklých zvířat obývají rovněž opice. Pozoruhodný je noční pavilón, jenž na sebe upozorňuje obrovskou sochou netopýra. Nudit se v něm určitě nebudete. Asi nejaktivnější byli právě netopýři – listonoši krátkoocasí, kterých je několik desítek a jejich ubikace je rozdělena na část odpočinkovou a aktivní. Můžete tak sledovat bravurní leteckou akrobacii i spánek vzhůru nohama.

Při naší návštěvě zoo se nad námi zatáhly mraky a lehce pršelo, tak jsme byli rádi, že zahrada má mnoho zastřešených budov. Hned vedle netopýrů to byl mořský svět, jehož rozmanitost jsme obdivovali s otevřenými ústy. Bohužel nebylo v našich silách si zapamatovat názvy ryb, mořských koníků, hadů či chobotniček. Co jsme poznali bezpečně, byli tuleni ve venkovním bazénu.

Velkým lákadlem je určitě pavilón opic, ve kterém je početná gorilí rodinka i s mládětem, stejně jako šimpanzi nebo orangutani. Chybět nemohou mnozí sudokopytníci, ptáci a hyeny. Abychom jmenovali také zástupce větších zvířat, tak jsou mezi nimi nosorožci, hroch, velbloudi nebo žirafy, které se před kapkami deště schovávaly ve vnitřním výběhu. Skoro ve všech budovách je prosklené zázemí, v němž lze sledovat přípravu potravy.

Ošklivé počasí mělo jednu výhodu, že zoo byla téměř prázdná, takže jsme se mohli posadit a sledovat život zvířat. Naopak vytknout bychom mohli nedostatečné značení směrovkami. Jako návštěvníci pražské zoo jsme možná příliš zhýčkaní, ale když zpoza výběhu lvů ční hned za zdí obytné domy a opodál jeřáb, nevypadá to přívětivě. Kontrast mezi divočinou v zoo a centrem města je znát na každém kroku a návštěvník si může připadat jako sevřený civilizací v posledním kousku přírody.

I tak má ovšem „divočina“ v centru Frankfurtu nad Mohanem své kouzlo, jimž si můžete zpestřit pobyt ve městě. Do centra a posléze na nádraží se vracíme pěšky. Je to asi tři až čtyři kilometry a prohlédneme si náměstí plné obchodů a obchůdků. Orientace je poměrně snadná – mrakodrapy jde vidět odkudkoliv.

Uplakaný Frankfurt
Uplakaný Frankfurt
Náměstí před zoo
Náměstí před zoo
Gorily v zoo
Gorily v zoo
Zoo nabízí odpočinek
Zoo nabízí odpočinek
19.07.2017 20:58:00
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one