Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Divočina, klid a malebné výhledy. Túra do nitra Tater

Pět Spišských ples
Pět Spišských ples
Jedna z nejoblíbenějších tatranských tras vede Malou Studenou dolinou k Téryho chatě. Středně obtížná trasa nabízí neopakovatelnou přírodu a krásné výhledy.
Jako v mnoha jiných případech je i zde výchozím bodem centrum Vysokých Tater Starý Smokovec. Zdatní turisté vyrážejí už odtud pešky, méně zdatní si zkrátí cestu lanovkou na Hrebienok za osm eur (asi 217 Kč). Hrebienok v sezóně připomíná centrum velkoměsta – kam se podíváš to člověk. Je to pochopitelné, protože odtud vedou trasy snad na všechny světové strany. Kromě té naší se dojít na Slavkovského štít, Skalnaté pleso nebo do Velké Studené doliny.

Naše cesta vede po červené značce směrem na Zamkovského chatu. Je brzké ráno, a tak výletníků je ještě poskromnu. Za to výhled do doliny už tak pozitivní není, suché počasí posledních dvou let s kůrovcem daly zdejším smrkům zabrat. Jsme však v národním parku, a proto chápeme přirozený vývoj lesa a při bližším pohledu k zemi pozorujeme novou generaci stromů, která čerpá živiny z odumírajícího dřeva.

Zamáváme Rainerově chatě a přes Studený potok se dostaneme až k Obrovskému vodopádu. Voda má obrovskou sílu, která se však projevuje během stovky let, kdy si dělá cestu jakýmkoliv podložím, do něhož se postupně zakousává.  Zamkovského chata se jmenuje po svém zakladateli horolezci a vůdci Štefanu Zamkovském, postavil ji v roce 1943 a později o ní přišel kvůli režimu. Dnes se v chatě můžete ubytovat a dobře najíst.

Nic naplat, po krátkém odpočinku nás čeká stoupání do 2 015 metrů nad mořem, kde stojí Téryho chata. Malá Studená dolina nás přivítala vůní divočiny a šuměním potoka. Stejný požitek měli určitě i zlatokopové a hledači pokladů na začátku 18. století, kdy jsou o těchto místech první zmínky. Později se zde pásli koně a dobytek, ale zajímat se o ní začali i první turisté. Možná jedním z těch úplně prvních byl přírodovědec Robert Townson v roce 1793, jenž v ní pobyl několik dní před výstupem na Lomnický štít.
Jakmile opustíme les, obklopí nás borovice kleč, aby i ona po nějaké době a se stoupající výškou ustoupila travinám a horské květeně. Malý Studený potok je s námi ale skoro do konce. Velké bílé mraky střídá vykukující slunce, a když se podíváme nazpět začíná se před námi objevovat krásný výhled do doliny.

Stavěl lékař

Celkem rovná kamenitá cesta se zanedlouho mění v balvanitou, kde si člověk připadá jako kamzík. Náladu nám zlepšuje všude kvetoucí vrbovka úzkolistá, nějaké ty zvonky a pohled do nekonečna. Nejnáročnější stoupání je na závěr doliny, kde překonáme výškový rozdíl asi 400 metrů na necelém půldruhém kilometru. Lidé se navzájem předbíhají, funí si na záda a někteří skuhrají a proklínají nápad takhle šlapat. Míjí nás ovšem také sportovci, kteří jsou nahoře dřív, než řekneme švec.

O výstavbu Téryho chaty se zasloužil lékař Edmund Téry v roce 1899. Nosiči museli na její výstavbu vynést 50 tun materiálu. Přes 30 let to byla nejvýše položená chata a od roku 1936 byla jako první otevřená celoročně. Vystřídaly se ní už skoro dvě desítky chatařů, tím posledním je Peter Michalka.

Téryho chata nabízí občerstvení, ale také ubytování nebo první pomoc. Netřeba připomínat, že od chaty je malebný rozhled do doliny, avšak také Ĺadový štít, Priečné sedlo a hlavně na Lomnický štít. Ještě zajímavější je okolí chaty, kterému se říká také kotlina Pěti Spišských ples. Největší ledovcové pleso je Velké Spišské pleso, které má skoro tři hektary a hloubku 10 metrů. Následují ho Prostredné, Nižné, Vyšné a Malé pleso.
 
Po občerstvené a výborné polévce tak vyrážíme na prohlídku ples. Jejich horská voda je křišťálově čistá a průhledná, kdyby neměla jen pár stupňů Celsia, hned by se v ní dalo koupat. To by však ztratila svém lesku a čistotě, a tak je vlastně dobře, že je příliš studená. Překvapení nás čekalo nad Nižném Spišském plesu. U paty skály byla několika metrová pokrývka sněhu a to byla druhá půlka srpna. Inu, ne nadarmo se říká, že z tatranských hor sleze sníh jen na několik týdnů.

Mnoho turistů odtud pokračuje po žluté přes Priečné sedlo na Zbojnickou chatu a následně zpět na Hrebienok. My jsme pro dnešek asi líní a vydáme se na cestu zpět stejnou trasou. Cesta ze Starého Smokovce je dlouhá osm kilometrů a počítat musíte s asi čtyřmi hodinami, zpět to jde rychleji. 
Malá Studená dolina
Malá Studená dolina
Vrbovka úzkolistá
Vrbovka úzkolistá
Nad plesem
Nad plesem
Tatranský nosič
Tatranský nosič
17.12.2016 21:55:12
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one