Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Cesty ostrovem, kde se narodil otec medicíny

Asklepion

Asklepion

Nad městem Kos se na stejnojmenném ostrově tyčí zbytky antického léčebného chrámu Asklépionu. Z nejvyšší terasy se člověku před očima rozprostírá město s mořem v pozadí a s břehy Turecka. Takový pohled se naskýtal také nejznámější postavě ostrova — starověkému lékaři Hippokratovi. Ten se tady v roce 460 před naším letopočtem narodil a později tu také studoval.

Asklépion se nachází na stovkách metrů čtverečních asi čtyři kilometry od hlavního města Kos. K dopravě kromě auta, čtyřkolky nebo skútru, můžete využít nejen místní autobusovou linku, ale také vláček. Ten každou hodinu vyjíždí z centra města. V chrámu na kopci mezi stromy léčili zřejmě nejen pomocí medicíny, ale také okolní krajinou.

Borový a cedrový les, který stavbu obklopuje, budete vnímat vícero smysly — minimálně zrakem a čichem. Oči těkají nejen po zbytcích chrámu, ale rovněž po krásné přírodě, v níž byly lázně postaveny.

Asklépion na Kosu patří podle turistických průvodců mezi nejvýznamnější v celém Řecku. A to určitě i díky tomu, že se na ostrově narodil Hippokratés, vzor všech lékařů. V místních léčebných lázních svého času studoval.

Léčebná turistika

Do Asklépionu se jezdili léčit lidé z širokého okolí, proto bylo potřeba rozsáhlé zázemí, které chrám dokázal nabídnout. V nejspodnější terase neboli patře jsou dodnes znát zbytky léčebných a obytných místností i veřejné lázně. Ty jsou datovány do třetího století našeho letopočtu.

Zrak ale hned po výstupu po zrekonstruovaných schodech upoutá výklenková zeď. V jednotlivých oknech kdysi zřejmě stály sochy bohů, což dosvědčují dvě, které se v jednom místě opírají o zeď.

Další schodiště vede návštěvníky do střední terasy, údajně nejstarší, která sloužila jako náboženské centrum. Dva sloupy na pravé straně označují Asklépiův chrám, vybudovaný ve druhém až třetím století před naším letopočtem.

Najdeme tu mimo jiné místnost pro kněze a oltář, na němž byly přinášeny zvířecí oběti. Na žádnou zídku, nebo dokonce oltář ale není radno stoupat, protože v tu chvíli zazní pohotová píšťala místních hlídaček, jež jsou ukryty pod stromy.

Výhled až do Turecka

Někteří turisté by jistě uvítali výtah nebo alespoň jezdící schody, ale přestože se toho nedočkají, neměli by si nechat ujít okouzlující výhled ze třetí horní terasy. Vidět je odsud nejen turecká pevnina, ale i ostrovy Pserimos a Kalymnos a samozřejmě také město Kos. Za zády přitom stojí zbytky kdysi velkolepého chrámu. Dnes vás zaujme spíš oltář uprostřed. Ten patřil ke kostelu, který tam stával ve středověku.

Traduje se, že pěšina, která vede z konce terasy do lesa, protínala cypřišový háj, který byl zasvěcený Apollónovi a nesměl se nikdy pokácet.

Tuto nejvýznamnější památku na ostrově Kos by byl hřích při pobytu nenavštívit. Za pouhá čtyři eura poznáte nejen kus historie, která vám přiblíží životy lidí před mnoha staletími, ale rovněž zdejší přírodu. Je třeba mít na paměti, že toto místo dalo život otci medicíny.

25.11.2013 19:39:57
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one