Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Berounsko: Od filmového lomu k pramenu s léčivou vodou

Velká Amerika

Velká Amerika

Nejen v podzimním čase, kdy ze stromů padá listí a krajina září barvami, vede jeden z možných výletů na Berounsko. Cílem ale nebude oblíbený hrad Karlštejn ani nedaleký Tetín, ale trojice míst, kde můžeme obdivovat modrou hladinu jezera, vodopády a jeskyni s klášterem.

Putování chráněnou krajinnou oblastí Český kras začneme u filmového lomu Velká Amerika. Ten svojí scenérií uchvátil i filmaře natáčející v 60. letech minulého století komedii Limonádový Joe či o něco později pohádkový příběh Malá mořská víla.

Vápencový lom je největší ze zdejších lomů a přitahuje rovněž nejvíce turistů. Hloubka dosahuje až do 80 metrů a délka asi 800 metrů. V tomto lomu bylo šest těžebních pater. Dále je prošpikován štolami, které ho propojují i s některými okolními lomy.

Od jezera k vodopádům

K lomu vás z Prahy doveze autobus. Jestliže cestujete autem, pohodlně zaparkujete přímo na místě u obce Mořina, odkud se vypravíte kolem lomu po žluté stezce. Asi nejkrásnější pohled na modré jezero, od jehož hladiny se odrážejí sluneční paprsky, je ze západu — ve směru od lomu Mexiko, který je hned vedle.

Po načerpání atmosféry českého Grand Canyonu vkročíme do hustého lesa, v jehož nitru vede červená stezka podél Bubovických vodopádů. Ty jsou méně známým turistickým cílem Českého krasu.

Zdroj malých vodopádů je Bubovický potok, který v suchých obdobích vysychá. Po jeho proudu narazíte na jeskyně využívané některými turisty jako jakési noclehárny nebo třeba na dřívější trampskou restauraci s názvem Kubrichtova bouda. Ta nyní funguje jako výzkumná terénní stanice.

Po lese se proháněli kovbojové na koních  

 

Pokud půjdete po proudu potoka dál, dovede vás do obce Srbsko, kde se vlévá do Berounky. Obec nabízí možnost občerstvení a odpočinku před cestou k dalšímu cíli. Kdo dá přednost přírodě před vysedáváním v hostincích, vydá se od vodopádů po naučné stezce směrem do Svatého Jana pod Skalou.

Cestu zpříjemní nejen zvuky tekoucího potoka a zpěv ptáků, ale možná také informační tabule, z nichž se dozvíte vše o zdejší krajině. Několik zastávek s lavičkami osvěží trasu střídající údolí s kopci. Atmosféru výletu pak dokresluje skupinka jezdců na koních, kteří svým zevnějškem nápadně připomínají filmové kovboje.

Před koncem cesty se projděte korytem vyschlého potoka pod skálou, která představuje cíl. U kříže tyčícího se nahoře na skále nezůstane snad žádný fotoaparát vypnutý. Panorama obce s klášterem benediktinů, údolí lemované domky a barevnou podzimní přírodu si chce zkrátka zvěčnit každý, kdo se sem vydá.

Svatý Jan pod Skalou je malá obec se zhruba 170 obyvateli. Zdejší dominantou je bývalý klášter benediktinů s kostelem Narození sv. Jana Křtitele. V klášteře je teď mimo jiné kolej vyšší odborné školy.

Místní kostel je netradiční. V jeho útrobách najdeme potemnělý skalní kostel sv. Ivana. Jméno mu dal poustevník sv. Ivan, který tam přišel v druhé polovině 9. století. Ve skalním kostele byl také pohřben. Kromě onoho hrobu si lze prohlédnout i kámen s otisky poustevníkových chodidel.

Oltář na předpověď počasí 

Zajímavostí je tu víc. V kostele je zachovalý oltář s kryptou mnichů, staré náhrobní kameny a průhledným křížem ozdobený Bořivojův oltář, který umí předpovídat počasí. Když má přijít déšť, kámen se orosí, v případě hezkého počasí je naopak suchý.

Za prohlídku stojí také původní travertinová jeskyně, z jejíž venkovní části vychází pramen Ivan. Silně mineralizovaná voda tohoto pramene je velmi vyhledávaná zdaleka nejen místními obyvateli. Podle odborníků může pomoci s léčením očních zánětů, brzdit odvápňování organismu nebo urychlovat regeneraci zlomenin.

Po návštěvě jeskyně můžete zamířit ještě na procházku po klášterní zahradě, ze které vede jen několik kroků ke zdejšímu hřbitovu s kaplí v neogotickém slohu. Tam je rodinná hrobka Bergerů.

V obci je pro návštěvníky placené parkoviště, restaurace i jiné občerstvení. Nechybí muzeum, ekologické centrum a zastávka pražské MHD. Autobusem 384 se dopravíte na konečnou stanici v Praze-Zličíně.

 

 

06.07.2014 19:36:38
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one