Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Přes tisíc hodin trvalo uzavření okresů kvůli pandemii koronaviru na jaře tohoto roku. Lidé téměř nemohli cestovat, na hranicích okresů je zastavovali policisté a vraceli zpátky. Situaci, kterou obyvatelé nezažili a doufejme už nezažijí, většina těžce nesla. Dovedete si představit, že bychom v podobných podmínkách žili neustále? Mnoho živočichů se však potýká s podobným problémem, kterému říkáme fragmentace.

Cestopisy, ekologie, fotografie

Foto týdne

Foto týdne

Hrad Doubravka
Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.
Užovka podplamatá
Užovka podplamatá
Velkou biodiverzitou se může pochlubit NP Podyjí, ve kterém lze nalézt nejen mnoho vzácných rostlin, hmyzu, ptáků, ale také plazů a obojživelníků. Na jejich bližší poznání je nejlepší se vypravit s odborníky. Exkurzi pořádanou Českým svazem ochránců přírody vedli zoologové – herpetologové, Matěj a Zuzana Dolinayovi z Living Zoology.

Barevný podzim na Kokořínsku

Kokořínsko

Kokořínsko

Rozsáhlé lesy, skály, pískovce, sem tam nějaké to skalní obydlí nebo hrad. Kokořínsko toho nabízí opravdu mnoho. Pojďme se projít po Máchově cestě kolem proslulých Pokliček až k unikátnímu skalnímu bludišti, kde se zalíbí nejen dětem, ale i dospělým.
Putování začneme v centru Kokořínského dolu pod hradem Kokořín. Ani ten z naší procházky vynecháme. Máchova cesta je lemovaná červenou turistickou značkou, jež vede z Mělníku do Doks napříč Kokořínskem. Mácha tudy procházel několikrát. Budeme se jí držet dva kilometry až k odbočce na Pokličky.

Jakmile opustíme poslední domy, máme z jedné strany les a z druhé potok Pšovka s rašeliništěm. O chvíli později mineme tábořiště, odkud můžete vyběhnout ke skalnímu hradu Nedamy, a dojdeme do osady Hlučov. Roubené domy tam připomínají předminulé století. Na protější straně u silnice jsou zbytky skalního mlýna.

Zmíněný mlýn patřil mlynářskému rodu Kučerů a dělala se v něm mouka a kroupy. Jeho historie podle některých údajů sahá až do 17. století, opuštěn byl na začátku 20. století. Dnes se v něm můžete podívat na náhon či částečně nezatopené skalní místnosti.

Pár kroků odtud je rozcestí k Pokličkám. Cesta k nim je upravena dřevěnými schody se zábradlím. Měli jsme snahu je spočítat, ale po pár desítkách jsme od toho upustili. Po výšlapu se před vámi každopádně rozprostřou tři skalní útvary, které mají na vrcholku jakési pokličky.

Z informační cedule se dozvíte, jak se takový útvar vytvořil. Pískovcové skály se vytvořily v období druhohor, kdy zde bylo moře. Ve třetihorách prostupoval pískovcem železitý tmel a v důsledku jeho odlišného obsahu mají jednotlivé části skály různou odolnost vůči erozi.

V případě Pokliček je železitý tmel nejvíce obsažen na vrcholu – v pokličkách – méně pak uprostřed a vůbec ve spodní části. Zvětrávající pískovec se postupně tenčí až se jednou celé Pokličky zřítí.

Obří žába 

Není tedy na co čekat a je třeba si ten pohled užít, dokud skála stojí. Naproti Pokličkám se můžete posadit a vychutnávat si výhled na obdivuhodný útvar. Až vás pískovec omrzí, vydejte se dále po modré k bizarním skalám Obří hlavě a žábě. Skála opravdu připomíná hlavu jako z dětských animovaných seriálů.

V těchto místech houstne provoz turistických značek, ke kterým přibyla také Cinibulkova naučná stezka. My pokračujeme po ní a modré značce, abychom se prošli Průsečnou skalou, což je vlastně průchod mezi dvěma skalami.

Vytesali ji tam údajně švédští vojáci za třicetileté války, aby se lépe dostali do nedalekého tábora. O kus dál je Švédský val, který nemůžete přehlédnout. Je totiž i dnes poměrně vysoký a navíc je u něj atrakce v podobě části palisády s helmou, pod kterou si můžete vlézt a vyfotit se.

Modrou neopustíme ani tentokrát a dojdeme na rozcestí u hlavní silnice. Odtud se můžete podívat do nedalekého Mšena či pokračovat na vyhlídky nebo rovnou po naučné stezce do bludiště. My volíme nejprve vyhlídky.

Konkrétně se jedná o Romanovské vyhlídky směrem k Housteckým vrchům. Pěkné posezení kazí tak trochu počasí a pomalu zarůstající výhled. I tak lze ještě sledovat krásnou přírodu Kokořínska s pískovcovými skalami a malé pohoří sopečného původu. Jakmile se nabažíte výhledu a posvačíte, vydejte se po Cinibulkově stezce k bludišti. A proč Cinibulkova?

Jde o Josefa Bedřicha Cinibulka, zdejšího učitele a propagátora Kokořínska, jenž žil od roku 1902 v Mšeně. Vydal knižního průvodce a zaznačil trasy v okolí, dělal průvodce a publikoval knihu o Kokoříně. Dva roky po jeho smrti (1944) zřídil klub turistů na jeho počest tuto naučnou stezku měřící devět kilometrů.

Na GPS v bludišti zapomeňte 

Dost historie a vzhůru do bludiště, jehož skalám se také říká Tutanchamon. Abyste se opravdu neztratili, povede vás žlutá značka. Místy vám bude těsno, protože neuvidíte ani na oblohu, a jinde si budete připadat jako v lisovacím stroji, který vás každou chvíli slisuje.

Procházka mezi 10 až 15 metrů vysokými skalami má své kouzlo. Děti si hrají na schovávanou a rodiče obdivují přírodní scenérii s němým úžasem.

Když se do bludiště vydáte na podzim jako my, dostane návštěva ještě jeden rozměr. Kresbu barevného listí na stromech doplňuje mech na pískovci, zatímco šustění pod nohama vytváří zvukovou kulisu, za kterou by se nemuseli stydět ani hollywoodští filmaři. Občas jsou útvary natolik zpotvořené erozí, že vypadají pekelně, nebo naopak legračně. Skutečně je na co se dívat.

Vymotání se z labyrintu může trvat, hlavně když přestanete sledovat značku. Nepomůže ani GPS navigace, poněvadž jednoduše nemá signál. Po chvíli se nám to zadaří a vracíme se k rozcestí U Bludiště, abychom mohli jít po žluté značce směrem do Ráje. Tam přicházíme záhy.

Mimo honosné roubené domy, mnohé potěší hospůdka. Krátká pauza k načerpání sil přijde vhod a posléze hurá zpět do výchozího místa. Průvodkyní nám bude opět Máchova červená cesta. Kolem rybníku Stříbrník a Vojtěchova se po pár kilometrech dostáváme k rozcestí pod Pokličkami a odtud už stejnou cestou do Kokořínského dolu.

Cache na trase výletu:
Kokořínské Pokličky
Kokořínské Pokličky
Ztraceni v lese
Ztraceni v lese
Obří hlava a žába
Obří hlava a žába
Potok i rybník
Potok i rybník
11.04.2016 21:02:34
Redakce
Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
webarchiv_certifikat_c.gif
cspe_logo.png
Aktuálně z Brandýska
Aktuálně z Brandýska
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Pavel Hubený

Pavel Hubený

Lesy aneb „Jak se do lesa volá...“. Takový byl název 5. konference časopisu Naše příroda, která se odehrála na konci listopadu v Olomouci. Sjely se na ní desítky odborníků z celé České republiky, aby si vyslechli z úst přednášejících, jak jsou na tom české lesy.
Licence Creative Commons
Dílo, jehož autorem je Ondřej Kořínek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2021 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one