Beskydy Hory Hrad Hradiště Klášter Kostel Sázava Vyhlídka Zámek Řeka
Pár hodin, dvě desítky kilometrů v nohách a příjemný terén pro každého. To nabízí méně oblíbená túra v Moravskoslezských Beskydech na vrchol Smrk. Krásná příroda chráněné krajinné oblasti vás odmění malebnými výhledy, pokud teda zrovna není mlha.
Výprava nemůže začínat nikde jinde než v obci pod Lysou horou – Ostravici. Od nově opraveného nádraží, kde se to jen hemží cestovateli, vycházíme opačným směrem než většina, která míří pokořit nejvyšší horu Beskyd. Červená značka po chvíli zahýbá mezi domy vzhůru, aby zanedlouho opustila i poslední stavení a zavedla naše nohy do listnatého lesa.
CHKO Beskydy
Za zvuků Bučacího potoka sbíráme první kešku a kráčíme po ušlapané cestě, i když v noci lehce pršelo, je vlhko jen malinko. Chráněná krajinná oblast Beskydy je největší v České republice, o své vyhlášení se zasloužila především pralesovitými lesními porosty, vzácnými rostlinami i živočichy a v neposlední řadě krasovými jevy. Na území se nachází 50 menších zvlášť chráněných území.
Jedno z takových území je hned kousek za silnicí, konkrétně Přírodní rezervace Bučací potok, jež ve svém středu skrývá vodopády, ke kterým je ale kvůli ochraně zakázán vstup. Musíte se tudíž spokojit s Bučacím potokem.
Lehké stoupání příjemnou cestou pokračuje po 700 metrech nadmořské výšky už v čím dál hustší mlze. Začínáme tušit, že z výhledu tentokrát nic nebude, avšak náladu si rozhodně kazit nenecháme, poněvadž krásná příroda, ticho a svěží vzduch vynahradí všechny výhledy.
Zdravíme rozcestník Nad Holubčankou a po několika skocích po kamenech narážíme na studánku Tajemná Řásnovka. Hora ani po suchém létě nepřestává produkovat průzračně ledovou vodu, aby osvěžila pocestné, a tak i my ochutnáváme a krátce nabíráme síly na poslední úsek cesty.
Pomník Johna Lennona
Netrvá to však dlouho a za rozcestníkem Smrk sedlo potkáváme pomník Johna Lennona a za ním Jana Palacha. Vše naprosto obalené bílou mléčnou stěnou, která nedovoluje dohled dále než dvacet třicet metrů. I přesto se probíjíme k označníku autobusové zastávky, jenž je vtipně namontován na rozcestníku, který značí, že jsme na vrcholu.
Druhá největší hora Beskyd Smrk v nadmořské výšce 1276 metrů se nachází v Přírodní rezervaci Smrk, ve které najdete zbytky přirozených karpatských lesů. Les zde kdysi poškodily imise, postupně se ale obnovuje. V některých lokalitách to správci nechávají na přírodě, jinde jí pomáhají. V rezervaci žije vzácný tetřev hlušec nebo rys ostrovid, občas se objeví i medvěd.
Stopy po poškozeném lese jsou patrné i přes mlhu, díky které se sice rozhlížíme z rozhlednové plošiny, leč marně. Vidět jsou tam kusy uschlých smrků a popadaných stromů, to ovšem nebrání jiným návštěvníkům ve sbírání borůvek. Ušli jsme zatím asi osm kilometrů, dalších 13 nás čeká, proto zůstáváme věrni červené a vyrážíme vstříc smutnému lesu.
Ze smrku do Čeladné
Palouk s popadanými stromy, který o chvíli později míjíme, opět ukazuje, že les se jen pomalu zotavuje. Cesta dolů je sice pohodlnější, ale mnohem delší, protože v plánu je dostat se až na hranice Čeladné a pak po modré zpět do Ostravice.
Pěkné zamlžené procházce místy bílá peřina prospívá, jelikož s lesem vytváří pohádkové kulisy a cosi tajemného a neznámého, na druhou stranu je cesta již mírně monotónní. Od rozcestí Polana je to pět kilometrů k Čeladné, u níž přestupujeme na modrou značku do Ostravice. Zbytek cesty bude ubíhat po asfaltové silnici po hranici chráněné oblasti.
Pod Smrčkem a Smrkem ještě dalších pět kilometrů, odkud můžete samozřejmě kdokoliv odbočit do obce a vydat se na prohlídku Čeladné. Pokud však dojdete až do Ostravice, dopřejte si občerstvení před nádražím v dobré restauraci přímo u stezky. Za těch přibližně 23 kilometrů a více než šest hodin putování si to určitě zasloužíte.
Kdy vyrazit na výlet?
Na túru je dobré vyrazit raději mimo zimu, protože cesta jinak může být neschůdná. Nevede tam žádná lyžařská stopa ani cyklostezka. Terén je místo docela náročný, takže není dobré brát s sebou děti nebo starší osoby.
Jak se tam dostat?
Vlakem do stanice Ostravice nebo tamtéž autobusem. Můžete vyrazit rovněž z Čeladné či Kunčic pod Ondřejníkem.
Jak dlouho výlet trvá?
Půjdete přes 20 kilometrů v náročnějším terénu, tudíž musíte počítat s celým dnem. Variací je mnoho, ale většinou se neobejdete bez 6 až 8 hodin výšlapu.
Jak je to s občerstvením na výletě?
Občerstvení po cestě žádné není. Vemte si s sebou svačinu, dost vody a také vhodné oblečení, protože jsou to hory, a tam není počasí nikdy jisté.